Bosna a Hercegovina začala asociačné rokovania

 

Krátka správa

Dvojdňové stretnutie, ktoré začalo 25. januára v Sarajeve, znamená oficiálne otvorenie prístupových rokovaní Bosny a Hercegoviny s Európskou úniou o Stabilizačnej a asociačnej zmluve (SAD). SAD je považovaná za významný krok k členstvu v Únii.

Asociačné rokovania schválili ministri zahraničných vecí EÚ v novembri 2005. Generálny riaditeľ pre rozširovanie Fabrizio Barbaso v mene Komisie označil rokovania Bosny a Hercegoviny o SAD za „veľmi, veľmi rýchly proces, oveľa rýchlejší , než [podobné] procedúry, používané v minulosti.“ Barbaso predpokladá, že rokovania o SAD by mohli byť ukončené do dvanástich mesiacov v závislosti od schopnosti krajiny implementovať požadované reformy.

Tempo rokovaní bude závisieť aj od schopností troch hlavných národností v krajine – Bosniakov, Srbov a Chorvátov -dohodnúť sa programe rokovaní.

Bosna a Hercegovina je poslednou z krajín bývalej Juhoslovanskej republiky, ktorá začala rokovania o SAD s EÚ. Chorvátsko začalo oficiálne prístupové rokovania 3. októbra 2005, Macedónsko už uzavrelo Stabilizačnú a asociačnú dohodu a Srbsko a Čierna Hora začala rokovania o SAD v novembri 2005.

„Bosna by do roku 2014 mohla splniť podmienky Stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ a tým si zaistiť status kandidátskej krajiny o členstvo v EÚ,“ uviedol hlavný vyjednávač Bosny s EÚ Igor Davidovič pre denník Nezavisne Novine.