Clintonová a Ashtonová naliehajú na reformy na Balkáne

Sarajevo 30. októbra (TASR) – Spojené štáty a Európska únia sa dnes spojili v úsilí presvedčiť balkánske štáty, aby vyriešili svoje pretrvávajúce politické a ekonomické spory, ktoré sú prekážkou väčšej integrácie so zvyškom Európy, informovala agentúra Reuters.

Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová a šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová začali trojdňovú cestu na Balkán v Bosne, ktorej rozvoj od vojny v rokoch 1992-95 blokuje mocenský boj medzi stranami etnických Srbov, Moslimov a Chorvátov.

Clintonovej cesta na Balkán, pravdepodobne posledná pred odchodom z funkcie začiatkom budúceho roka, je jej finálnou snahou vyriešiť niektoré z dedičstiev krvavého rozpadu Juhoslávie v 90. rokoch, keď bol prezidentom USA jej manžel Bill Clinton, konštatoval Reuters.

"Sme sklamaní, že lídri Bosny a Hercegoviny nekladú záujmy krajiny na prvé miesto," povedal vysokopostavený predstaviteľ Spojených štátov novinárom cestujúcim s Clintonovou.

Z Bosny odcestujú Clintonová a Ashtonová ešte dnes do Srbska, kde chcú nacionalistického prezidenta Tomislava Nikoliča a socialistického premiéra Ivicu Dačiča vyzvať, aby splnili prísľuby zlepšenia vzťahov s Kosovom.

Kosovo navštívia diplomatky v stredu, predtým, ako Clintonová odcestuje do Albánska a Chorvátska. Západ dúfa, že vstup Chorvátska do EÚ v roku 2013, po vstupe Slovinska z roku 2004, povzbudí jeho susedov na zintenzívnenie úsilia o integráciu.

Zdroj: Reuters

1 gon juh