Bosne hrozí, že bude “zamrznutým konfliktom”

Ak by mal politický pat v Bosne a Hercegovine pretrvávať, bude to mať mimoriadne negatívne dôsledky na regionálnu spoluprácu na západnom Balkáne a na perspektívu pristúpenia k EÚ, hovorí chorvátsky diplomat z Regional Cooperation Council for South Eastern Europe (RCC), ktorá nahradila Pakt stability pre juhovýchodnú Európu. Regionálna spolupráca je zároveň jednou zo základných politických podmienok, ktoré Brusel na kandidátov na členstvo kladie.

„Aby mám byť veľmi úprimný, myslím si, že politická situácia v Bosne a Hercegovine je v tejto chvíli mimoriadne znepokojivá. Zdá sa, že je to dokonca spiaci zamrznutý konflikt“, povedal Biščević.

Kľúčové rozhovory o budúcnosti krajiny poznačilo vyhrocovanie postojov lídrov troch štátotvorných etník – bosnianskych Srbov, bonsianskych chorvátov a bosnianskych moslimov. Najmä premiér Republiky Srbskej Milorad Dodik, ktorý sa snaží o vyhlásenie referenda, spochybňuje celistovosť Bosny a Hercegoviny. Bosna dnes funguje pod ústavou, korá je súčasťou Daytonskej mierovej dohody z roku 1995.

„Dosiahnuťdohodu o udržateľnej ústave, ktorá bude vychádzať z Daytonskej zmluvy je kľúčové pre udržanie dlhodobej a trvácej stability v celom regióne“, hovorí Biščević. Priznáva aspoň, že Bosna je bližšie k takémuto stavu, ako bola pred 15 rokmi.

Nemožno ale podľa Biščevića očakávať dlhodobú stabilitu a regionálnu spoluprácu, kým Bosna a Hercegovina zostane otvorenou otázkou. Bosna musí zostať krajinou, v ktorej je zachovaná bezpečnosť a stabilita, vrátane teroritorálnej integrity.

„Je veľmi tažké si predsatviť, že susedné krajiny ako Chorvátsko, Srbsko a Čierna Hora sa budú približovať k EÚ ak Bosna zostane akousi čiernou dierou regiónu. Verím, že skutočné a trvácna stabilita na Balkáne je veľmi úzko spojená s osudom Bosny a Hercegoviny.“

„Ak sa situácia v Bosne a Hercegovine nevyrieši, moho by to otvoriť Pandorinu skrinku a vytvoriť dominový efekt na celom západnom Balkáne. To by bol hanebný výsledok celých 25 rokov zaoberania sa krízami v bývalej Juhoslávii. Zvyšok Európy bude zjednotený, slobodný a demokratický, ale na Balkáne sa začne vytvárať priestor pre novú krízu“, varoval tajomník RCC.