BP: Závislosť Európskej únie od dovozu plynu sa v budúcich rokoch ešte zvýši

Brusel 27. marca (TASR) – Závislosť Európskej únie od dovozu zemného plynu sa v najbližších 20 rokoch zvýši z terajších zhruba 50 % na asi 75 % a Rusko bude aj naďalej dodávať do Európy okolo 30 % z jej celkových potrieb. Uviedol to dnes hlavný ekonóm britskej energetickej spoločnosti BP Spencer Dale. Informovala o tom agentúra Reuters.

To je nepriaznivá prognóza pre predstaviteľov EÚ, ktorí sa usilujú o zníženie závislosti európskych krajín od dovozu energií z Ruska. Aktivita zástupcov Bruselu vzrástla najmä po tom, ako Moskva v marci minulého roka anektovala polostrov Krym a navyše, podľa EÚ má Rusko nemalý podiel na súčasnom konflikte na východe Ukrajiny.

Dale uviedol, že podľa neho Európska únia splní svoj cieľ zvýšiť podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 na minimálne 27 % z približne 20 % v roku 2020. To jej umožní udržať si pozíciu svetového lídra v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie, no stále to nebude stačiť na zníženie závislosti od importu plynu.

„Závislosť Európy od dovozu plynu sa v nasledujúcich 20 rokoch zvýši z terajšej zhruba polovice približne na tri štvrtiny,“ povedal Dale. Očakávaný pokles produkcie z vlastných ložísk, ktoré sa postupne vyčerpávajú, bude Európa podľa neho kompenzovať dovozom z krajín ako Irán a Irak, ako aj zvýšeným dovozom skvapalneného plynu, no podľa ekonóma BP podiel Ruska na zásobovaní Európy surovinou sa prakticky nezmení. To znamená, že EÚ bude aj naďalej dovážať z Ruskej federácie okolo 30 % svojich potrieb.

1 dan pop