Eurovlak navštívilo viac ako 7 tisíc ľudí

Bratislava 14. mája (TASR) – Európsky informačný vlak ukončil dnes popoludní v Bratislave svoje päťdňové putovanie po slovenských mestách. Od východu až na západ krajiny priniesol obyvateľom informácie o fungovaní a cieľoch Európskej únie (EÚ), jej inštitúciách a výhodách nášho členstva v tomto spolku.

Na 578-kilometrovej trati rozdali zástupcovia únie na Slovensku viac ako jednu tonu informačných materiálov. Eurovlak navštívilo v šiestich najväčších mestách celkove viac ako 7 tisíc občanov, pričom najväčší záujem prejavili predovšetkým mladí ľudia.

"Zaujímali sa o praktické veci, ako sú možnosti študovať na európskych univerzitách, ako si založiť firmu, otvoriť podnikanie a obchodovať s etablovanými zahraničnými firmami," zhodnotil na záver podujatia dnes v Bratislave riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) Róbert Hajšel.

Nevyhli sa ani odpovediam na problematické otázky spojené s menovým vývojom v únii a finančnej pomoci Grécku. Veľký záujem bol aj o diskusie s europoslankyňami Editou Bauer a Monikou Smolkovou.

Vedúca Zastúpenia EK na Slovensku Andrea Elscheková Matisová sa domnieva, že takéto akcie určite majú zmysel. Ako sa totiž ukázalo aj na tohtoročnom druhom ročníku, ľuďom chýbajú základné vedomosti a informácie o únii. Napriek tomu, že podujatia takéhoto druhu prispievajú k šíreniu osvety, nemožno ich považovať za systémový krok. Tým by bolo, ak by sa problematika EÚ dostala do školských osnov.

Vlak navštívil mestá Košice, Poprad, Žilinu, Zvolen, Nové Zámky a Bratislavu. Jeho vypravenie bolo súčasťou osláv Dňa Európy a 60. výročia Schumanovej deklarácie, ktorá sa stala základom pre súčasnú podobu EÚ. Pre návštevníkov vozňa a cestujúcich boli pripravené prezentácie a filmy o únii, brožúry, vedomostné kvízy a súťaže.

ad pa