Británia: Bývalý Thatcherovej minister vyzval na vystúpenie krajiny z EÚ

Londýn 7. mája (TASR) – Bývalý minister financií vo vláde britskej expremiérky Margaret Thatcherovej vyzval dnes na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Lord Nigel Lawson v článku pre noviny Times vyjadril presvedčenie, že snahy súčasného šéfa kabinetu Davida Camerona o navrátenie niektorých právomocí z Bruselu nemajú nádej na úspech.

Lawson je doposiaľ najvýznamnejším predstaviteľom Cameronovej Konzervatívnej strany, ktorý sa verejne vyslovil za odchod Británie z únie.

"Som silne presvedčený o tom, že odchod Spojeného kráľovstva z jednotného trhu by bol pozitívnou ekonomickou výhodou. Podľa môjho názoru by ekonomické prínosy výrazne prevýšili náklady (takéhoto kroku)" konštatoval Lawson, Thatcherovej minister financií z rokov 1983-89.

Lawsonova výzva podľa agentúry Reuters zvyšuje politický tlak na Camerona po minulotýždňových komunálnych voľbách, ktoré priniesli prekvapujúci úspech pre euroskeptickú Stranu nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Dva roky pred parlamentnými voľbami tak vládni konzervatívci prišli o vyše tri stovky mandátov v miestnych samosprávach v Anglicku a Walese.

Cameron začiatkom tohto roku prisľúbil, že v prípade svojho znovuzvolenia v roku 2015 uskutoční referendum o zotrvaní Británie v EÚ a pokúsi sa o opätovné získanie niektorých právomoci odovzdaných Bruselu.

1 rsc zsl