Británia: Cameron je otvorený pre spoluprácu s Junckerom

Londýn 30. júna (TASR) – Britský premiér David Cameron vyjadril dnes ochotu k spoluprácu s Jeanom-Claudom Junckerom, ktorého lídri EÚ napriek odporu Londýna v piatok nominovali za nového šéfa Európskej komisie.

Bezprostredne po piatkovom rozhodnutí európskych lídrov, ktoré označil za vážnu chybu, Cameron uviedol, že udržať Britániu v EÚ bude teraz ťažké. Junckera nazval arcifederalistom neschopným uskutočňovať reformy, ktoré Cameron a britskí voliči požadujú od EÚ.

V dnešnom článku v britských novinách Daily Telegraph však Cameron podľa agentúry Reuters nasadil ohľadne Junckera zmierlivejší tón.

„Teraz s ním budeme pracovať. Ak … sa dokážeme zhodnúť na tom, že nesmerujeme rôznou rýchlosťou na to isté miesto – ako to doteraz niektorí predpokladali – tak potom sú veci, ktoré môžeme (spoločne) robiť,“ napísal šéf Downing Street.

Svoje názory Cameron tlmočil v článku, ktorý uvádzal jeho citát: „Porážka ohľadne Junckera nie je osudnou ranou. Británia bude bojovať za zmenu v Európe“.

Proti Junckerovej nominácii v piatok okrem Camerona hlasoval len maďarský premiér Viktor Orbán, zvyšných 28 lídrov bývalého luxemburského predsedu vlády podporilo. Cameron si napriek tomu myslí, že Britániu v jej reformnom úsilí v rámci EÚ budú podporovať aj ďalší spojenci.

Z prieskumu, ktorý v nedeľu zverejnili noviny Mail on Sunday vyplynulo, že v prípade referenda by 47 percent Britov hlasovalo za vystúpenie krajiny z EÚ, proti by bolo 39 percent.

1 20 rsc zsl