Británia: Clegg chce prísnejšie obmedzenia pre budúcich prisťahovalcov

Londýn 4. augusta (TASR) – Súčasné sedemročné prechodné obdobie pre občanov budúcich nových členov EÚ, kým získajú právo usadiť sa a pracovať vo Veľkej Británii, by sa malo predĺžiť. Navrhuje to podpredseda britskej vlády Nick Clegg v prejave, ktorý podľa britských médií prednesie dnes.

Krajiny ako Spojené kráľovstvo musia mať podľa šéfa koaličných liberálnych demokratov právo „zatiahnuť brzdu“ v prípade nadmerného počtu migrantov hroziaceho po zrušení takzvaných „prechodných kontrol“.

„Je správne – a hovorím to ako proeurópan – ak reforma slobody pohybu zohľadňuje tieto skutočnosti,“ tvrdí Clegg vo svojom prejave. Nejde o „zatváranie dverí“, ale o reguláciu prílivu ľudí do Británie „opatrným a čestným spôsobom“.

Podľa Clegga je v záujme všetkých – nielen Britov – žijúcich v Spojenom kráľovstve mať istotu, že keď sa pripojí k EÚ nový člen, „nebudú žiadne prekvapenia a nebude sa čoho báť“.

Kandidátskymi krajinami sú momentálne Albánsko, Island, Čierna Hora, Srbsko a Turecko. Dezignovaný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však povedal, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa Únia rozširovať nebude.

Clegg tiež navrhuje zrušiť možnosť predčasného povolenia pre pôsobenie podnikateľov, pretože ju zneužívajú prisťahovalci, ktorí sa vydávajú za obchodníkov a zaberajú slabo platené pracovné miesta.

Prieskumy ukazujú, že obavy Britov z prisťahovalcov budú jednou z hlavných tém kampane pred voľbami v máji 2015. Pod tlakom vzniku strán ako UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva) premiér David Cameron prisľúbil, že znovu prerokuje postavenie Británie v EÚ a sľúbil referendum o jej členstve v roku 2017, ak bude znovu zvolený.

12 hy