Hollande odmietol úsilie Londýna o skorú reformu zmlúv EÚ

Londýn 31. januára (TASR) – Britský premiér David Cameron pri svojom úsilí o skoré reformy zmlúv Európskej únie rátať s podporou francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Aj Francúzsko si síce želá efektívnejšie fungovanie EÚ, prepracovanie zmlúv únie však nie je momentálne prioritou, uviedol Hollande dnes na stretnutí s Cameronom na vojenskom letisku Brize Norton v Anglicku.

Hollande však súčasne zdôraznil, že Francúzsko si želá, aby Spojené kráľovstvo ostalo v EÚ, informovala tlačová agentúra DPA.

Cameron potvrdil, že v prípade jeho opätovného zvolenia v roku 2017 sa v Británii bude konať referendum o zotrvaní krajiny v únii. Keďže ju chce v EÚ udržať, musia sa podľa neho rýchlo vyrokovať reformy. "Chceme dosiahnuť zmeny, chceme opätovné prerokovanie (zmlúv) a toto prerokovanie bude obsahovať prvky zmien v zmluvách," zdôraznil s tým, že EÚ musí zvýšiť svoju konkurencieschopnosť a flexibilitu, aby obstála v celosvetovej konkurencii.

Obaja lídri na svojom prvom bilaterálnom summite podpísali viacero dohôd o spoločných projektoch v oblasti obrany, ktoré sa týkajú napríklad vývoja bojového bezpilotného lietadla či nákupu protilodných striel. Británia poskytne väčšiu logistickú podporu misii francúzskej armády v Stredoafrickej republike a v priebehu roka vojaci oboch krajín absolvujú spoločné cvičenia.

Cameron uviedol, že britsko-francúzske partnerstvo je "užšie a dôležitejšie" než kedykoľvek predtým. Francúzsko a Británia sú "podobne veľké krajiny s podobne veľkými ozbrojenými silami a podobnými ambíciami", dodal.

3 gon