Británia: Lobistická skupina vyzýva na zníženie závislosti krajiny na EÚ

Londýn 24. februára (TASR) – Na radikálnu prestavbu Európskej únie vyzvala dnes britská lobisticko-podnikateľská skupina Business for Britain, ktorá uviedla, že posilnené právomoci únie stáli od roku 2009 Britániu 12 miliárd libier (14,5 miliardy eur). Informovala o tom agentúra Reuters.

Business for Britain, ktorá o sebe tvrdí, že v rámci britskej podnikateľskej verejnosti požadujúcej reformu EÚ je hlasom "veľkej, ale často mlčiacej väčšiny", chce, aby sa premiér David Cameron zaviazal, že obmedzí nákladné regulačné právomoci EÚ.

Konzervatívny premiér Cameron sľúbil, že ak na budúci rok znovu zvíťazí vo voľbách, pokúsi sa opätovne prerokovať záväzky Británie voči EÚ a až potom – najneskôr do konca roku 2017 – ponúknuť Britom referendum o zotrvaní v únii.

Organizácia Business for Britain uviedla, že Lisabonská zmluva, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2009 a rozšírila právomoci únie, mala za následok opatrenia, ktoré od decembra 2009 stáli Britániu 12,2 miliardy libier (15 mld. eur) a v súčasnosti ju stoja 6,1 miliardy ročne.

Ako príklad organizácia uvádza povinnosť výrobcov áut plniť emisné normy EÚ, zákony vyžadujúce zníženie produkcie skleníkových plynov, zákon prikazujúci harmonizáciu autosúčiastok, ako aj nariadenie vyžadujúce štandardizáciu výroby batérií v Británii.

"Lisabonská zmluva bola nesmierne nepopulárna už v čase svojho prijatia a teraz vieme, že v jej dôsledku došlo v Británii k zvýšeniu nákladov na podnikanie," uviedol Matthew Elliott, riaditeľ Business for Britain.

Organizácia British Influence (BI), ktorá bojuje za zotrvanie Británie v reformovanej EÚ, však argumentuje tým, že Londýn by niektoré nákladné reformy v konečnom dôsledku uskutočnil aj sám.

V štúdii BI sa uvádza, že príjmová časť britského rozpočtu, ktorá je každý rok závislá na exporte do EÚ, sa od roku 1997 takmer zdvojnásobila a dosiahla 207 miliardy libier (250 mld. eur), čo predstavuje 15 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

1 luk dem