Británia nesúhlasí s jednotným termínom v EÚ pre voľby do europarlamentu

Brusel 14. marca (TASR) – Spojené kráľovstvo odmieta návrh Európskej komisie (EK), aby sa budúcoročné májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) uskutočnili v jeden deň, uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver. Briti trvajú na svojej tradícii volieb vo štvrtok.

Odmietavý postoj voči návrhu, ktorý v utorok v Štrasburgu predniesli eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová a komisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič, ohlásil v stredu britský minister pre európske záležitosti David Lidington.

Redingová a Šefčovič vo výzve pre európske politické strany, aby každá z nich prišla s návrhom na post predsedu EK, zároveň navrhli spoločný dátum eurovolieb, ktoré sa doteraz konali aj počas štyroch rôznych dní. Stáli zástupcovia členských štátov pri EÚ v ten istý deň navrhli ako možný dátum pre celoeurópske voľby do EP termín 24.-25. mája, čo pripadne na sobotu, respektíve nedeľu.

Británia s týmto návrhom, proti ktorému nenamietala nijaká členská krajina EÚ, nesúhlasí.

"Spojené kráľovstvo organizuje voľby vo štvrtok a postaráme sa, aby aj tieto voľby prebehli vo štvrtok," uviedol minister Lidington, člen Britskej konzervatívnej strany.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl