Británia podporuje rozhovory medzi sýrskou opozíciou a Asadovým režimom

Brusel 31. januára (TASR) – Británia dnes privítala prekvapujúce vyhlásenie najvyššieho sýrskeho opozičného lídra Muáza al-Chatíba, že bude rokovať s režimom prezidenta Bašára Asada v snahe ukončiť takmer dvojročnú občiansku vojnu v Sýrii. Uviedla to tlačová agentúra AP.

Britský minister zahraničných vecí William Hague povedal, že dialóg je žiaduci, ale dodal, že samotný Asad by nemal byť súčasťou žiadnej dočasnej vlády. OSN tvrdí, že občianska vojna v Sýrii si už vyžiadala vyše 60.000 ľudských životov.

"Chceme politické, diplomatické riešenie v Sýrii," vyhlásil Hague v Bruseli, kde predsedá stretnutiu ministrov zahraničných vecí EÚ. "Vždy sme chceli dočasnú vládu vytvorenú z členov súčasného režimu a členov opozície, a to na základe vzájomnej zhody – tak ako sme sa dohodli vlani v Ženeve," dodal Hague.

Podľa britského ministra dohoda "znamená, že Asad nemôže byť súčasťou takejto dočasnej vlády".

Stredajšie vyjadrenia sýrskeho opozičného lídra al-Chatíba znamenajú odklon od opozičnej línie, ktorá kategoricky vylučovala rozhovory s Asadovým režimom.

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders napriek tomu uviedol, že je "veľmi pesimistický" ohľadne situácie v Sýrii, a predpovedal dlhú občiansku vojnu.

Dvadsaťsedem ministrov zahraničných vecí EÚ takisto prijalo vyhlásenie povzbudzujúce Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS), aby zrýchlilo rozmiestnenie svojich vojakov v Mali a mohlo tak bojovať proti islamským militantom.

Ministri tiež ponúkli logistickú a finančnú pomoc. Znepokojili ich však správy o porušovaní ľudských práv, a vyzvali malijské úrady, aby tieto prípady okamžite vyšetrili a spolupracovali aj s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu, ktorý páchateľov potrestá.

EÚ už schválila výcvikovú misiu v Mali, kde francúzski a africkí vojaci bojujú o získanie kontroly nad severom krajiny, ovládaným islamskými radikálmi. Výcviková misia má za cieľ udržanie kontroly nad územím po odchode medzinárodných síl. Misia Únie v Mali bude mať 500 príslušníkov a mala by sa začať 1. apríla.

Niekoľko ministrov vyjadrilo veľké znepokojenie nad odklonom od demokracie v Egypte, kde prezident Muhammad Mursí vyhlásil 30-dňový výnimočný stav a zákaz vychádzania v troch provinciách, najhoršie zasiahnutých násilnými protestmi. Šéfovia diplomacií navrhli, aby Egypt dostával od EÚ menej pomoci, ak bude tento trend pokračovať.

Šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová dnes vyjadrila presvedčenie, že čoskoro budú obnovené rokovania o iránskom jadrovom programe. Jej hovorca minulý týždeň naznačil, že Irán zdržiava nové jadrové rokovania so šiestimi svetovými veľmocami tým, že nesúhlasí s miestom ich konania a určuje si nové podmienky.

Na neskoršej tlačovej konferencii Ashtonová upozornila na prítomnosť somálskeho prezidenta na bruselskom stretnutí a uviedla, že EÚ je odhodlaná pomáhať Somálsku na ceste k trvalému mieru.

2 jam hy