Británia: Premiér Cameron ohlásil prísnejšie opatrenia voči prisťahovalcom

Londýn 28. novembra (TASR) – Britský premiér David Cameron v stredu ohlásil prijatie opatrení ohľadom sprísnenia sociálneho zabezpečenia pre prisťahovalcov z Európskej únie (EÚ). Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Rozhodnutie prichádza v čase stupňujúcich sa obáv Británie zo zneužívania britského sociálneho systému migrantmi z Rumunska a Bulharska, ktorí budú môcť od 1. januára v krajine, ako aj zvyšku EÚ pracovať bez obmedzení.

Podľa nových opatrení nebude možné vyplácať prisťahovalcom príspevok v nezamestnanosti počas prvých troch mesiacov ich pobytu v krajine. Tých, ktorých pristihnú pri žobraní alebo spánku na verejných miestach, bude možné vyhostiť.

Cameron takisto navrhol zákaz voľného pohybu robotníkov v rámci únie, argumentujúc, že táto politika spôsobila "obrovské migrácie" obyvateľov z chudobnejších členských štátov do ekonomicky rozvinutých krajín.

Jeho slová kritizoval komisár Európskej komisie (EK) pre zamestnanosť, sociálne veci a začlenenie László Andor, ktorý výrok britského premiéra označil za "nešťastný a prehnaný", uzatvára agentúra.

2 tth