Británia: Snemovňa lordov zamietla návrh zákona o referende o členstve v EÚ

Londýn 31. januára (TASR) – Horná komora britského parlamentu – Snemovňa lordov – dnes 180 hlasmi proti 130 zamietla návrh zákona, ktorý by zaväzoval budúcu vládu usporiadať referendum o členstve krajiny v Európskej únii.

Snemovňa lordov zamietla návrh na úrovni výboru, čím ho definitívne zablokovala, pretože už nebude čas na to, aby prešiel parlamentom, napísala agentúra DPA.

Britský premiér David Cameron dnes zopakoval svoj sľub, že usporiada referendum koncom roka 2017, ak v budúcoročných voľbách obháji svoj mandát na ďalšie funkčné obdobie.

Keď počul "skľučujúcu správu" o zamietnutí návrhu, vodca konzervatívcov obvinil svojich koaličných partnerov – Liberálnych demokratov a labouristov, že zákon zablokovali. Povedal, že jeho strana ho na ďalšom zasadnutí parlamentu znova predloží a ak bude treba, spoľahne sa na parlamentný zákon, aby presadila jeho schválenie.

Cameron je pod nátlakom, aby zaujal nekompromisnejší postoj voči EÚ, keďže jeho strana vo voličských prieskumoch stráca podporu v prospech euroskeptickej a antiimigračnej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

3 žab izi