Britská euroskeptická UKIP zverejnila pred eurovoľbami inzerát: Nie sme rasisti

Londýn 19. mája (TASR) – Euroskeptická Strana nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) Nigela Faragea si zaplatila v dnešných novinách Daily Telegraph pred eurovoľbami celostránkový inzerát, aby zdôraznila, že nie je rasistická strana. Stalo sa tak po tom, ako sa Farage vyjadril, že by Briti mali mať obavy, ak sa do ich susedstva prisťahujú Rumuni, informovala agentúra Associated Press:

Inzerát konštatuje, že „valná väčšina Rumunov, ktorí prišli do Británie, si želá lepší život a budú z nich dobrí susedia.“ Farage však naďalej tvrdí, že za značnú časť kriminality v Británii môžu „organizované skupiny kriminálnikov“ z Rumunska.

UKIP 22. apríla spustila svoju kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu s drsnou správou na billboardoch: Prichádzajú vám zobrať vašu prácu. Hovorila o pracovníkoch z ďalších krajín Európskej únie, ktorí majú právo žiť v Británii. Na inom jej reklamnom pútači stálo, že v Európe hľadá prácu 26 miliónov ľudí, s dodatkom: „O čiu prácu sa usilujú?“

Poslanec Labouristickej strany Mike Gapes obvinil UKIP, že vedie pred eurovoľbami kampaň s cieľom „zasiať strach, nevraživosť a nenávisť voči imigrantom“.

UKIP chce, aby Británia vystúpila z Európskej únie. Podľa niektorých predvolebných prieskumov by v tohtotýždňových voľbách do Európskeho parlamentu UKIP mohla získať viac hlasov ako ktorákoľvek iná britská strana. Naznačili to už výsledky britských komunálnych volieb začiatkom mája.

2 žab