Britskí podnikatelia nabádajú Camerona k opatrnosti, aby neohrozil obchod

Londýn 9. januára (TASR) – Skupina vplyvných britských podnikateľov v otvorenom liste upozornila britského premiéra Davida Camerona, že prípadným návrhom na vystúpenie Británie z EÚ by ohrozil britský obchod.

List, ktorý podpísalo desať signatárov, vrátane zakladateľa Virgin Group Richarda Bransona, zverejnil dnes denník Financial Times.

Podnikatelia v liste priznávajú, že súčasná EÚ potrebuje viac reforiem, ale nabádajú britské vedenie k opatrnosti, aby nezašlo k opätovnému prerokovávaniu podmienok členstva Británie v EÚ. Obávajú sa totiž, že by tým bolo ohrozené samotné členstvo Británie v EÚ a viedlo by to k neistote, ktorá by poškodila britské obchodné záujmy. To, ako sa uvádza v liste, by malo byť tým posledným, čo by britský premiér mal chcieť urobiť.

Cameron, ktorý vníma rastúci euroskepticizmus britských voličov, už avizoval, že vzťahy Británie s Bruselom chce renovovať. Očakáva sa, že svoje zámery odhalí v prejave koncom januára.

Jeho opakujúce sa volanie po znovuprerokovaní zmlúv Británie s EÚ vyvolalo obavy, že Británia smeruje k vystúpeniu z EÚ, ale samotný Cameron sa netají názorom, že Británia by mala súčasťou EÚ zostať.

Írsko, ktoré 1. januára prevzalo na pol roka predsedníctvo v EÚ, vyzvalo v utorok Britániu, aby nevystupovala tak nepriateľsky vo svojom tlaku na zmeny v jej vzťahoch s EÚ.

Írska ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová na utorkovom stretnutí s novinármi dodala, že Dublin sa v prípade potreby bude snažiť pozitívne vplývať na susednú Britániu, ak sa vláda v Londýne rozhodne pre odchod z eurozóny.

Uviedla, že jej krajina má dobré vzťahy s oboma tábormi, s eurozónou aj krajinami mimo tohto zoskupenia, a preto si vie predstaviť úlohu akéhosi mosta medzi nimi, vrátane Británie.

Ministerka zároveň uviedla, že sa nechce púšťať do špekulácií, ale ak by došlo k tomu, že Briti by uvažovali o odchode z eurozóny či EÚ, írske predsedníctvo by voči Britom vystupovalo nie ako prokurátor, ale ako priateľ. Ako priateľ, ktorý rád upozorní na spoločné a dobré výhody členstva v EÚ, napríklad na jednotný trh.

Ministerka zároveň upozornila, že EÚ si musí byť vedomá úlohy, ktorú Británia zohráva v únii, ale na druhej strane aj v Londýne musia oceniť úlohu EÚ pre Britániu.

1 20 pel dem