Britský inštitút ponúka 100.000 eur za najlepší model odchodu Británie z EÚ

Brusel 16. júla (TASR) – Britský Inštitút pre ekonomické záležitosti ponúkol 100.000 eur ako odmenu pre toho, kto ponúkne najlepší model odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Uviedol to dnes európsky internetový denník EUobserver.

"Musíme dôkladne zvážiť, akú slobodnú a prosperujúcu ekonomiku by malo Spojené kráľovstvo mimo Európskej únie," cituje EUobserver vyhlásenia britského think-tanku.

Inštitút pre ekonomické záležitosti je nezávislá organizácia založená v roku 1955. Jeho základným poslaním je prispievať k lepšiemu pochopeniu základných inštitúcií slobodnej spoločnosti tým, že analyzuje a vysvetľuje úlohy trhov pri riešení hospodárskych a sociálnych problémov.

Britský Inštitút pre ekonomické záležitosti nie je prvá organizácia, ktorá otvorene hovorí o "brexite" čiže britskom odchode z EÚ. Na druhej strane sa však množia aj názory poukazujúce na nebezpečenstvo "brexitu". Medzi najvplyvnejšie proeurópsky zamerané skupiny patrí British Influence (Britský vplyv), čo je neformálne združenie politikov naprieč celému politickému spektru, ktorí volajú po zotrvaní Británie v rámci EÚ, ale za cenu prehodnotenia niektorých vzťahov na osi Brusel – Londýn.

Skupina British Influence vydala v pondelok (15. 7.) manifest, v ktorom možný odchod Británie z EÚ označila za "historickú chybu".

V manifeste s názvom "Lepší život v lepšej Európe" skupina britských politikov tvrdí, že Británia sa má pokúsiť o premenu EÚ na zoskupenie v zmysle 21. storočia čiže na transparentnejšie, efektívnejšie a pochopiteľnejšie združenie namiesto toho, aby úniu opustila.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl