Britský premiér Cameron: Referendum o vzťahu s EÚ by bolo najlepším riešením

Birmingham 9. októbra (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes vyhlásil, že vypísanie referenda o vzťahu Británie s Európskou úniou je najcitlivejším spôsobom, ako zabezpečiť potvrdenie nových dohôd s blokom 27 európskych krajín.

Predseda britskej vlády však nespomenul očakávaný termín, kedy by sa referendum malo uskutočniť. Cameron, ktorý podporuje zotrvanie Británie v EÚ, čelí tlaku euroskeptického krídla členskej základne svojej Konzervatívnej strany, aby prostredníctvom plebiscitu zabezpečil verejnú podporu pre novú dohodu s EÚ.

"Keď dosiahneme novú dohodu, bude potrebovať súhlas, či už v referende alebo všeobecných voľbách. Pravdupovediac, referendum je jednoznačne najčistejším, najjasnejším a najcitlivejším spôsobom, ako to vykonať," povedal Cameron podľa agentúry Reuters v rozhovore pre BBC počas zjazdu Konzervatívnej strany v anglickom meste Birmingham.

Britský premiér však odmieta referendum s jednoduchou priamou otázkou, v ktorom by obyvatelia rozhodovali o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ.

1 cve zsl