Britský premiér v piatok predstaví svoju víziu postavenia Británie v EÚ

Londýn 14. januára (TASR) – Britský premiér David Cameron vystúpi v piatok so zásadným prejavom ku vzťahom Británie s Európskou úniou, informoval dnes jeho úrad vlády. Dlhoočakávaný prejav prednesie v Holandsku a predstaví v ňom svoju víziu budúcej úlohy Británie v EÚ, o ktorej by neskôr – po všeobecných voľbách v Británii v roku 2015, keď by tieto zmeny boli dohodnuté – hlasovali Briti v referende, informovali tlačové agentúry Reuters a DPA.

Cameron "považuje za dôležité predstaviť svoj názor, že je v britskom národnom záujme zostať v EÚ, hoci v zmenenom vzťahu," citoval Reuters hovorcu Downing Street.

Premiér sa dnes vo vysielaní BBC vyjadril za to, aby Británia zostala v 27-člennom bloku a povedal, že chce vyjednať zmeny, v dôsledku ktorých by členstvo v EÚ bolo pre Britániu pohodlnejšie. Okamžité hlasovanie o tom, či vystúpiť z EÚ alebo v ňom zotrvať by bola podľa neho chyba.

Odmietol náznaky, že začína proces, ktorý by mohol poškodiť záujmy Británie. "Tá debata beží aj tak."

Ostré nezhody o členstvo v EÚ rozdelili už aj Cameronovu Konzervatívnu stranu.

"Ja som za členstvo v EÚ a som optimista a dúfam, že dosiahneme zmeny v EÚ," dodal.

Na otázku, prečo sa rozhodol predniesť svoj prejav práve v Holandsku, jeho hovorca povedal, že je to "zakladajúca krajina EÚ, krajina nie nepodobná Británii".

Cameron prerokoval svoj plán počas víkendu s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Následne však, po reakcii Berlína, zmenil navrhovaný dátum svojho vystúpenia, uviedli noviny Financial Times.

1 2 3 žab