Ashtonová tvrdí, že Dačič a Thaci pokračujú v normalizácii vzťahov

Brusel 7. novembra (TASR) – Srbský a kosovský premiér Ivica Dačic a Hashim Thaci v stredu vyjadrili rozhodnutie pokračovať v normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou aj napriek násilným incidentom, ktoré narušili komunálne voľby vo volebných obvodoch na severe Kosova. Uviedol dnes úrad šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.

Dačič a Thaci sa dohodli na pokračovaní a dokonca urýchlení implementácie historickej dohody o normalizácii vzťahov, ktorú pod záštitou Ashtonovej úradu uzavreli v apríli tohto roku.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová v tejto súvislosti uviedla, že obaja premiéri sa rozhodli doviesť volebný proces v severnom Kosove do úspešného konca.

Kosovská ústredná volebná komisia v stredu oznámila, že zrušila výsledky volieb v troch volebných okrskoch v severnej časti mesta Kosovská Mitrovica, kde došlo k narušeniu procesu hlasovania. Opakované komunálne voľby v týchto troch okrskoch sa uskutočnia 17. novembra.

Pre Srbsko aj pre Kosovo je dobrý výsledok týchto volieb dôležitý, nakoľko EÚ už v januári plánuje otváranie prvých prístupových kapitol s Belehradom. Prípadné komplikácie na severe Kosova by tento proces mohli ohroziť.

"Priština prešla cez európsku skúšku, keď zorganizovala voľby pre všetkých obyvateľov Kosova," zdôraznil v tejto súvislosti Thaci.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl