Brusel vidí ohrozený ústavný súd. To je váš názor, odkazuje Varšava

Varšavský protest proti zásahom v súdnictve. Zdroj: TASR

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski sa vo štvrtok 2. júna nechal počuť, že stanovisko Európskej komisie týkajúce sa právneho štátu v Poľsku je iba nezáväzný “názor, návrh”. Informovala o tom agentúra AP.

Iba deň nato, ako EK kritizovala niektoré z krokov poľskej konzervatívnej vlády, ktoré paralyzovali ústavný súd, Waszczykowski toto približne 20-stránkové stanovisko eurokomisie odmietol.

“Aké právo má (Európska) komisia niečo súdiť?,” povedal dnes vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu.

Juncker: Demokracia nie je len o väčšine

Premiér Robert Fico počas návštevy v Bruseli v stredu 1. júna povedal, že vláda v Poľsku je založená na väčšine, ktorá vzišla z demokratických volieb. “Táto väčšina realizuje svoj program,” odpovedal na novinársku otázku o Poľsku počas tlačovky venovanej slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ.

Doplnil, že nechce ďalej komentovať “vnútorné záležitosti iného štátu” a “vzťah európskych inštitúcií k Poľsku.”

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa na spoločnom vystúpení s Ficom najskôr len odvolal na stanovisko svojho podpredsedu Fransa Timmermansa. Po Ficovom vyjadrení však dodal, že demokracia nie je len o väčšine. “Je aj o občianskej spoločnosti,” uzavrel vystúpenie šéf európskej exekutívy.

Komisia chce rešpektovanie právneho štátu

Európska komisia prijala v stredu 1. júna stanovisko týkajúce sa právneho štátu v Poľsku. V nadväznosti na intenzívny dialóg, ktorý bol nadviazaný s novou poľskou vládou 13. januára, považovala exekutíva EÚ za potrebné zoficiálniť svoje hodnotenie súčasnej situácie.

Súčasný spor medzi Bruselom a Varšavou sa odvíja okolo reforiem poľského ústavného súdu. Tie sú podľa exekutívy EÚ zamerané na posilnenie vplyvu vlády v súdnictve a podkopávajú princípy demokracie a zákonnosti európskej legislatívy, ktorou sa má riadiť aj Poľsko ako členský štát EÚ.

Komisia začala dialóg s poľskou stranou s cieľom zabezpečiť úplné rešpektovanie právneho štátu.

Brusel chce pokračovať v dialógu

Stanovisko eurokomisie predstavuje jej obavy a má viesť k zintenzívneniu prebiehajúceho dialógu s poľskými orgánmi v snahe nájsť riešenie tejto situácie.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý vedie rokovania s Varšavou, v správe pre médiá pripomenul, že právny štát je jedným zo základov EÚ.

“Konali sa konštruktívne rozhovory, ktoré by teraz mali byť prevedené do konkrétnych krokov, aby sa odstránilo riziko ohrozenia právneho štátu v Poľsku. Dnes prijaté stanovisko predstavuje náš pohľad na túto problematiku a vychádza z dialógu, ktorý sa začal v januári. Na tomto základe sme pripravení pokračovať v dialógu s poľskými orgánmi,” vysvetlil pozíciu komisie Timmermans.

Čaká sa na poľské pripomienky

Komisia považuje za potrebné, aby poľský ústavný súd bol schopný plne zabezpečovať svoje fungovanie a účinne kontrolovať prijímané legislatívne akty.

Poľská vláda bola vyzvaná, aby predložila svoje pripomienky k stanovisku komisie. Na ich základe sa Európska komisia bude aj naďalej snažiť o konštruktívny dialóg s poľskou vládou s cieľom nájsť riešenie tohto sporu. Ak poľská strana neodstráni obavy komisie, čiže ak neprijme uspokojivé opatrenia v primeranej časovej lehote, exekutíva EÚ môže rozhodnúť o vydaní oficiálnej série námietok, týkajúcich sa porušovania princípov právneho štátu.

Poľsku môže nakoniec teoreticky hroziť aj pozastavenie hlasovacích práv v EÚ.