Európsky parlament nebude dnes debatovať o obchode s orgánmi v Kosove

Priština 18. januára (TASR) – Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre zahraničné vzťahy dnes nebude debatovať o správe osobitného spravodajcu Rady Európy (RE) Dicka Martyho o obchodovaní s ľudskými orgánmi v Kosove.

Švajčiarsky senátor sa pred členmi výboru neobjaví, potvrdil agentúre Tanjug hovorca EP Jaume Duch. Marty predstaví svoju správu Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy (PZ RE) 25. januára. Podľa niektorých zdrojov chce počkať, kým jeho správa nebude prijatá, a následne zo silnejšej pozície predstúpiť pred EP vo februári.

Podľa Martyho správy viedli nelegálny obchod s ľudskými orgánmi predstavitelia Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) vrátane súčasného premiéra Hashima Thaciho. Obličky a iné orgány údajne odoberali Srbom a ďalším Kosovčanom, ako aj Albáncom "nelojálnym" k UCK. Malo sa tak diať vo väzenských zariadeniach UCK v susednom Albánsku. Thaci tieto obvinenia vehementne popiera.

Európsky parlament je inštitúcia EÚ a nijakým spôsobom nie je spojená s Radou Európy, paneurópskou organizáciou s konkrétnym zameraním na ľudské práva.

7 20 zsl juh