Orbán sa stretol s predsedom Európskej komisie Barrosom

Brusel 24. apríla (TASR) – Maďarský premiér Viktor Orbán sa stretol dnes v Bruseli na neformálnom rokovaní s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom, informovala maďarská tlačová agentúra MTI.

Schôdzka sa týkala "hodnotenia otvorených otázok", citovala MTI. Viktor Orbán v pondelok v Bruseli vyhlásil, že jeho krajina chce finančné garancie, kým Medzinárodný menový fond ponúka peniaze, pôžičku.

Finančné garancie by Maďarsku uľahčili financovanie štátneho dlhu a naťahovanie času má pre krajinu negatívne dôsledky, vyplynulo z jeho slov. V otázke garancií je maďarská strana kedykoľvek pripravená rýchlo sa dohodnúť, zdôraznil.

Podľa slov predsedu maďarskej vlády je budúcnosť jeho krajiny v eurozóne, avšak to zatiaľ nie je aktuálnou otázkou. Súčasne však konštatoval, že prostredníctvom finančnej únie si nemožno vynútiť vytvorenie politickej únie, pretože podľa jeho názoru je správne poradie opačné – teda že v prípade politickej únie môže byť opodstatnená i finančná únia. Súčasné problémy eurozóny možno sčasti odvodiť od toho, dodal Orbán.

6 20 zsl dem