Brusel: Pokračovanie srbsko-kosovského dialógu dnes pokrok neprinieslo

Brusel 27. augusta (TASR) – Bez výsledkov sa dnes skončilo v Bruseli ďalšie kolo srbsko-kosovských rokovaní na úrovni premiérov za sprostredkovania Európskej únie. Ivica Dačič a Hashim Thaci ani po niekoľkých hodinách nenašli dohodu ani o problematike zásobovania elektrickou energiou, ani o telekomunikačných otázkach, či o otázkach spojených s blížiacimi sa komunálnymi voľbami v Kosove, naplánovanými na 3. novembra.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na predsedu kosovskej vlády Hashima Thaciho.

Podľa hovorkyne vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej sa zainteresovaní dohodli na termíne ďalšej schôdzky, a to 8. septembra.

Srbská vláda pohrozila 22. augusta bojkotom spomínaných komunálnych volieb. V prípade prítomnosti kosovského štátneho znaku na hlasovacích lístkoch sa kosovskí Srbi do hlasovania nezapoja, uviedol vtedy jej predseda Ivica Dačič. Podľa jeho slov sa obe strany nedávno dohodli, že volebné lístky musia mať "neutrálny" vzhľad.

Kosovský premiér Hashim Thaci sa však dnes v Bruseli nechal počuť, že vzhľad hlasovacích lístkov spadá výlučne do právomocí kosovskej volebnej komisie, ktorá, ako povedal už skôr v Prištine, musí rešpektovať ústavu a trvať na prítomnosti štátneho symbolu na volebných lístkoch.

Práve blížiace sa voľby by sa mali stať krokom k postupnej normalizácii srbsko-kosovských vzťahov, ako sa o to v úlohe sprostredkovateľa usiluje Európska únia. Po nich by sa srbská menšina mala dočkať vytúženej, relatívne širokej autonómie v rámci Kosova. Navyše by sa Belehrad mal po nich, začiatkom budúceho roka, dočkať otvorenia prístupových rokovaní s Bruselom.

Srbsko, ako aj niektoré veľmoci a päť členských krajín Európskej únie, vrátane Slovenska, jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova spred piatich rokov do dneška neuznali.

3 20 le žab