Sprostredkovateľ EÚ zrušil dnešné rozhovory medzi Srbskom a Kosovom

Brusel 20. júla (TASR) – Sprostredkovateľ Európskej únie, britský diplomat Robert Cooper, zrušil v utorok večer ďalšie kolo technických rokovaní medzi srbskou a kosovskou delegáciou, ktoré boli v Bruseli naplánované na dnešný deň. Dôvodom boli vážne náznaky, že rozhovory by neviedli k nijakému výsledku a pokroku.

"Rozhodli sme sa zrušiť zajtrajšie kolo dialógu a informoval som o tom obe strany. Je to škoda. Vieme, že v tejto fáze sme blízko k dosiahnutiu dohody vo viacerých aspektoch, ale nemá význam sa stretávať, kým nemáme istotu, že dosiahneme konkrétny výsledok a bolo viac ako isté, že zajtra sa tak nestane," vyhlásil v utorok večer sprostredkovateľ EÚ prostredníctvom televízneho informačného kanála Európskej rady.

Očakávalo sa, že obe delegácie by mohli dospieť k ďalšiemu z výsledkov v technických rozhovoroch, ktoré pod dozorom EÚ odštartovali 8. a 9. marca tohto roku. Očakávania sa týkali najmä dohody o colných pečiatkach, ktorá by dovoľovala vyvážať kosovský tovar cez srbské územie. Podľa nemenovaných zdrojov EÚ nebola srbská strana ešte pripravená podpísať túto konkrétnu dohodu.

Robert Cooper, ktorého si ako sprostredkovateľa v rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou vybrala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová, uviedol, že ďalšie kolo technických rozhovorov bude pokračovať v septembri – opäť v Bruseli

"Rozhodli sme sa rokovania preložiť na september. Obe strany potrebujú trochu popremýšľať. Záležitosti, kde sme teraz blízko dohody, budú dovtedy k tomu ešte bližšie a verím, že sa nám potom podarí rýchly pokrok v rokovaniach. Potrebujeme to," uviedol vo svojom vyhlásení Cooper.

K prvým konkrétnym výsledkom dospeli rokovacie strany v sobotu 2. júla, keď sa delegáciám podarilo podpísať prvé tri dohody. Išlo o uznávanie občianskych preukazov, uznávanie vysokoškolských diplomov a výmenu údajov z matričných kníh.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)