Brusel: Štefan Füle apeloval na Srbsko, aby viditeľne zlepšilo vzťahy s Kosovom

Brusel 30. augusta (TASR) – Na „viditeľné a trvalé zlepšenie vzťahov s Kosovom“ vyzval dnes Srbsko v Bruseli eurokomisár pre rozširovanie únie Štefan Füle. Stalo sa tak po jeho stretnutí s novou srbskou vicepremiérkou pre európsku integráciu Suzanou Grubješičovou.

Podľa slov člena Európskej komisie ide o kľúčovú prioritu, ktorú by Srbsko malo splniť. Iba to povedie k napredovaniu krajiny na jej ceste do Európskej únie, dodal Füle.

Grubješičová ubezpečila o zámere srbskej vlády urýchliť tempo reforiem v krajine. „Našou hlavnou prioritou je získať čo najrýchlejšie termín pre otvorenie prístupových rokovaní,“ podčiarkla a dodala, že srbská vláda je pripravená realizovať všetky závery, ktoré vyrokoval predchádzajúci vládny kabinet v dialógu s Prištinou a pokračovať v týchto rokovaniach aj o telekomunikačných a energetických otázkach.

Srbsko sa, ako odznelo opakovane i v Bruseli, zasadzuje i za politický dialóg na najvyššej úrovni „s cieľom dosiahnuť historickú dohodu s Albáncami“, cituje rakúska agentúra APA slová Grubješičovej, ktorá avizovala budúcotýždňovú návštevu premiéra Ivicu Dačiča v Bruseli.

Štefan Füle dnes odmietol naznačiť termín pre začiatok konkrétnych prístupových rokovaní s Belehradom. „Uprednostňujem objasnenie toho, čo sa musí vyriešiť,“ povedal. „To, či si to vyžiada týždne alebo mesiace, majú z veľkej časti v rukách naši srbskí priatelia,“ vyhlásil eurokomisár a pripomenul, že EK v októbri predloží tradičnú správu o pokroku v kandidátskych krajinách.

Štefan Füle podrobil kritike legislatívne zmeny v Srbsku, ktoré podľa jeho názoru obmedzujú právomocí ústrednej banky a sú v rozpore s platným európskym právom. Reagoval aj na niektoré vyjadrenia srbských politikov, ktorí sa ohradili proti zasahovaniu a poučovaniu z Bruselu, a zdôraznil, že Belehrad sa dobrovoľne rozhodol pre vstup do Európskej únie. EK krajinu v tomto úsilí podporí, avšak vyskytnú sa i kritické momenty, v ktorých ju podrobí kritike bez toho, aby požiadala Belehrad o povolenie, vyhlásil eurokomisár.

5 le juh