Brusel: Summit EÚ-Rusko skrátili na jeden deň, bude 28. januára

Brusel 16. januára (TASR) – Summit EÚ-Rusko, na ktorom sa stretnú koncom januára najvyšší predstavitelia únie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, bude skrátený iba na jeden deň, oznámila dnes Európska únia.

Summit sa uskutoční 28. januára v zmenenom formáte, zameranom na "hĺbkové posúdenie… povahy a smerovania nášho strategického partnerstva", citovala agentúra DPA Maju Kocijančičovú, hovorkyňu šéfky európskej diplomacie.

EÚ obvinila Moskvu z vyvíjania nátlaku na Ukrajinu, aby nepodpísala asociačnú dohodu s 28-členným blokom. Moskva naopak obvinila Brusel zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny.

Predchádzajúce summity EÚ-Rusko, ktoré sa konajú dvakrát ročne, začínali večerou v prvý deň, na druhý deň nasledovalo plenárne zasadnutie.

Tentoraz bude summit pozostávať z obmedzeného stretnutia vedúcich predstaviteľov a kľúčových poradcov, obeda a následnej tlačovej konferencie, uviedla hovorkyňa. Diskusia sa sústredí na "spoločné záujmy, ale aj (názorové) rozdiely", pokračovala hovorkyňa.

EÚ považuje colnú úniu Ruska s bývalými sovietskymi republikami za nezlučiteľnú s jeho regionálnymi politickými dohodami a s dohodou o voľnom obchode, akou je napríklad dohoda vyjednávaná s Ukrajinou.

EÚ a Rusko sa v uplynulých mesiacoch nezhodli v množstve záležitostí, od konfliktu v Sýrii až po energetiku a obchod.

Ruský denník Kommersant naznačil, že skrátenie summitu je priamym dôsledkom napätých vzťahov medzi Moskvou a Bruselom po nedávnom konflikte pre Ukrajinu.

3 žab gon