Tusk a Sikorski sú považovaní za favoritov pre najvyššie posty v EÚ

Brusel 4. apríla (TASR) – Poľský predseda vlády Donald Tusk alebo šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski sú považovaní za jasných favoritov pri obsadzovaní najvyšších postov v Európskej komisii po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014, uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver.

Meno poľského premiéra sa už dlhší čas dáva do súvislosti s obsadením postu predsedu Európskej komisie (EK), ktorý v súčasnosti zastáva José Manuel Barroso. Oficiálne zatiaľ jeho kandidatúra nebola potvrdená a Európska ľudová strana (EĽS) tvrdí, že v zálohe má viacero kandidátov.

EUobserver sa odvoláva na britského analytika Hugha Bradyho z londýnskeho think-tanku CER. Podľa tohto zdroja práve Tusk alebo Sikorski patria medzi najvyšších favoritov na obsadenie predsedu EK alebo posti vysokého komisára EÚ pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku, ktorý na budúci rok uvoľní Catherine Ashtonová.

Okrem poľských kandidátov sa podľa Bradyho pre najvyššie funkcie v EÚ často skloňujú aj mená terajšieho generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena pôvodom z Dánska či šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej z Francúzska.

Ide o predstaviteľov paneurópskej pravice a nárok na najvyššie funkcie v EK by mali iba potom, ak EĽS na budúci rok vyhrá celoeurópske voľby. V prípade víťazstva európskych socialistov vo voľbách do europarlamentu, by sa najsilnejším kandidátom na predsedu Európskej komisie stal terajší šéf EP Martin Schulz. Tretia najsilnejšia paneurópska politická skupina – európski liberáli -, navrhuje do tejto funkcie predsedu Aliancie európskych liberálov a demokratov (ALDE) Guya Verhofstadta.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl