V prístupových rokovaniach s Čiernou Horou uzavreli prvú z 35 kapitol

Brusel 18. decembra (TASR) – Prvú kapitolu v prístupových rokovaniach Európskej únie s Čiernou Horou dnes fakticky otvorili a konštatujúc plnenie podmienok aj uzavreli. Ide o kapitolu č. 25 týkajúcu sa vedy a výskumu, v súvislosti s ktorou účastníci dnešného kola rokovaní v Bruseli konštatovali, že Čierna Hora už v tejto oblasti plní normy a prax EÚ.

Prístupové rokovania s Podgoricou sa oficiálne začali 29. júna, ale po ich slávnostnom otvorení nasledovala etapa posudzovania situácie. Až teraz sa uskutočnilo prvé vecné kolo rokovania, ktoré prinieslo posúdenie a hneď aj uzavretie prvej z kapitol.

Komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle na následnej tlačovej konferencii upozornil, že nasledujúce kapitoly budú zrejme tvrdším orieškom, napríklad kapitoly o súdnictve a základných právach, respektíve spravodlivosti, slobode a bezpečnosti, na ktoré kladie únia mimoriadny dôraz. Jednotlivé časti týchto kapitol možno iba ťažko oddeliť, na rokovaniach sa nimi preto často zaoberajú paralelne.

Ďalšia kandidátska krajina na vstup do EÚ, Island, dnes v Bruseli počas ôsmej medzivládnej prístupovej konferencie otvorila šesť ďalších prístupových kapitol a dočasne uzavrela kapitolu konkurencieschopnosť. Dnes otvorené prístupové kapitoly sa týkajú oblastí ako voľný pohyb tovaru, daňová politika, regionálna politika, otázky životného prostredia a zahraničné vzťahy.

Podľa Füleho prístupový proces s Islandom pomaly napreduje, keď väčšina prístupových kapitol – 27 z celkového počtu 35 – je už otvorená a tretinu z celkového počtu sa už podarilo uzatvoriť.

6 20 le gon