Brusel zrejme nezruší disciplinárne konanie voči Maďarsku pre vysoký deficit

Budapešť 3. mája (TASR) – Európska komisia (EK) v dnes zverejnenej jarnej ekonomickej prognóze predpovedá Maďarsku rastúci deficit rozpočtu presahujúci aj naďalej 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Za daných podmienok sa tak dá predpokladať, že Brusel neukončí disciplinárne konanie začaté voči krajine ešte v roku 2004. Konštatoval to dnes maďarský spravodajský server Hvg.hu.

EK na rok 2013 predpovedá 3-% deficit pri raste hospodárstva o 0,2 %. V roku 2014 však už očakáva rast deficitu na 3,3 %, a to aj pri predpokladanom raste na úrovni 1,4 %.

Komisia podľa Hvg.hu mierne pozitívne korigovala prognózu maďarského HDP, keď ešte vo februári očakávala za rok 2013 pokles HDP o 0,1 % a v roku 2014 jeho rast o 1,3 %.

V súvislosti s disciplinárnym konaním premiér Viktor Orbán vyhlásil, že Maďarsko urobilo, čo sa od neho očakávalo, a deficit rozpočtu znížilo pod požadovanú úroveň. "Ak si únia ctí princíp spravodlivosti, tak by mala konanie voči Maďarsku ukončiť," zdôraznil premiér v rannom vysielaní maďarského rozhlasu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gl