Bruselské kníhkupectvá dostali vyhrážky v súvislosti s predajom Charlie Hebdo

Brusel/Štrasburg 14. januára (TASR) – Niektoré z kníhkupectiev v bruselskej mestskej štvrti Jette dnes polícii oznámili, že dostali vyhrážky v podobe odvetných opatrení v prípade, že budú ponúkať na predaj francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo. Informovala o tom dnes belgická televízna stanica RTBF.

RTBF na svojom internetovom serveri upozornila, že policajné orgány už začali s vyšetrovaním anonymných hrozieb voči štyrom kníhkupectvám v tejto štvrti, vrátane skúmania záberov ochranného kamerového systému z príslušných obchodov.

Mestská časť Jette je známa početnou koncentráciou moslimských prisťahovalcov.

„Berieme to viac či menej vážne, aj keď si myslím, že je to skôr pokus zastrašiť nás,“ povedal pre RTBF Cédric Maerschaelk, jeden z predavačov v ohrozených kníhkupectvách v Jette, ktoré bežne ponúkajú na predaj aj dennú tlač a časopisy.

Podľa slov uvedeného predavača vyhrážky objavili ráno po tom, ako neznámy páchateľ nechal pod dverami podniku obálku s odkazom, ktorý odporúčal „nešíriť karikatúry proroka“ pod hrozbou odvety na predajcoch a na obchode samotnom.

Maerschaelk pre RTBF uviedol, že nechápe hrozby zo strany neznámych ľudí na svoju adresu, pretože za karikatúry predsa nemôžu predavači, tí sú iba sprostredkovatelia. A dodal, že netreba ustupovať voči takýmto malým hrozbám, pretože neskôr už nebude kam ustupovať.

Bruselská prokuratúra už bola o sérii hrozieb informovaná a kontaktovala všetky štyri kníhkupectvá. Podľa RTBF vyšetrovatelia berú celú záležitosť veľmi vážne.

Vo Francúzsku vyšiel časopis Charlie Hebdo opäť s obrázkom proroka Mohameda na hlavnej strane dnes ráno. Aj napriek tomu, že redakcia pripravila mimoriadny náklad v počte troch miliónov výtlačkov (bežný náklad je okolo 60.000 kusov), v Štrasburgu už o siedmej ráno časopis nebolo možné nikde zohnať. V Belgicku sa francúzsky časopis objaví na pultoch vo štvrtok.

Redakcia satirického časopisu medzitým oznámila, že pre vysoký záujem verejnosti pripraví dotlač tohto vydania o ďalšie dva milióny výtlačkov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon