Bulharsko a Rumunsko – žiadne prázdniny

 

Krátka správa

Bulharská vláda 14. júla predložila Komisii takmer 1 000-stránkovú správu o reformách, vrátane série opatrení proti korupcii, praniu špinavých peňazí a organizovanému zločinu. Sofia sa chce za každú cenu vyhnúť odloženiu vstupu krajiny do EÚ, naplánovanému na 1. január 2007. Komisia by v hodnotiacej správe, ktorá vyjde 26. septembra, mohla navrhnúť posun o rok v prípade, že bude považovať prípravy na členstvo za nedostatočné, najmä v „prioritných“ oblastiach zločinu a korupcie.

Bulharský minister zahraničných vecí Ivailo Kalfin 17. júla novinárom povedal, že správa informuje Brusel o aktuálnych opatreniach Sofie, prijatých od poslednej správy Komisie z mája 2005, a „je veľmi sľubná“.

Od 1. januára do 31. mája 2006 bolo vyšetrených 161 prípadov korupcie, v ktorých úradníci prijali úplatky vo výške 357 836 eur a spreneverili 14,2 milióna eur. Sofia dokonca v snahe zabrániť ďalším neprávostiam zriadila národnú telefónnu linku (982 – 22 – 22), ako aj webstránku, prostredníctvom ktorých môžu občania nahlasovať korupčné správanie úradníkov. Tento mesiac už zaznamenali 624 prípadov.

V správe sa uvádza, že „boli vypracované štandardy pre administratívnu etiku, platné na všetkých úrovniach štátnej správy.“ Informuje o nich 600 plagátov, 100 000 brožúr a 20 000 samovzdelávacích CD-nosičov o korupcii.

Bulharský parlament schválil nový zákon proti praniu špinavých peňazí, na základe ktorého bude mať „generálny prokurátor právo žiadať od bánk informácie, ktoré spadajú do sféry bankového tajomstva.“ Bulharská vláda tiež ubezpečila Brusel, že „od januára do mája 2006 bola rozbitá činnosť 44 skupín organizovaného zločinu,“ zatiaľ čo médiá informujú o nekontrolovateľnom násilí medzi gangmi v Sofii.

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn na poslednom stretnutí kolégia komisárov pred prázdninami inštitúcií19. júla krátko informoval kolegov o Bulharsku a Rumunsku, ktoré by sa rovnako malo stať členským štátom EÚ od 1. januára 2007. Hovorca Komisie po stretnutí informoval, že Rehn hovoril o „dosiahnutom pokroku, no zároveň o potrebe udržať tempo reforiem.“ Jeden z predstaviteľov Komisie vyhlásil, že Sofia i Bukurešť „musia zabudnúť na prázdniny“, pretože ich čaká ešte veľa práce.

Bulharský diplomat potvrdil, že všetci úradníci, ktorí pracujú na európskych záležitostiach, majú zákaz brať si dovolenku, a na dovolenku zrejme tento rok nepôjdu ani bulharskí a rumunskí poslanci. Dokonca aj niektorí predstavitelia Komisie, ktorí si v lete zvyčajne užívajú dlhé prázdniny, budú navštevovať Bulharsko a Rumunsko kvôli tzv. expertným revíziám pred vydaním septembrovej hodnotiacej správy Komisie.

Bulharský minister zahraničia Kalfin očakáva „kritickú správu“, ktorá určite nájde „nedostatky“. „Postaráme sa o to, aby ich nebolo dosť na aktiváciu klauzuly o odložení vstupu,“ dodal minister.