Bulharsko a Rumunsko si chystajú komisárov

 

Krátka správa

Meglena Kuneva bola vládnymi koaličnými partnermi 30. septembra 2006 oficiálne nominovaná za kandidátku Bulharska na post komisárky. Ministerka pre európske záležitosti bola, spolu s ministrom zahraničných vecí, aj na poslednej návšteve Bruselu v septembri 2006 a pôsobila ako hlavná bulharská vyjednávačka pre EÚ. Bola tiež členkou Konventu, ktorý pripravil Ústavnú zmluvu EÚ. Ďalším možným kandidátom je bulharská veľvyslankyňa vo Francúzsku Irina Bokova.

V Rumunsku sú hlavnými kandidátmi ministerka spravodlivosti Monica Macovei, ministerka pre európsku integráciu Anca Boagiu a zástupca ministra, štátny tajomník na ministerstve pre európsku integráciu Leonard Orban. O kandidátoch informovali 27. septembra 2006 rumunské vládne zdroje.

EurActiv.ro analyzoval kľúčové kritériá nominácie. Predovšetkým musí byť kandidát osobnosťou uznávanou aj v kruhoch EÚ. Z tohto pohľadu má dobré šance Monica Macovei, za ktorou je práca na reforme rumunského súdneho systému. Druhou podmienkouo sú dobré vzťahy s vládnou koalíciou. Monicu Macovei podporuje prezident, nie však premiér Calin Popescu Tariceanu – a to platí aj pr Anca Boagiu. Pre rumunského premiéra by bol najlepšou možnosťou Leonard Orban, ten však nie je tak známou osobnosťou, ako obe ministerky.

Francúzsky denník Le Figaro tvrdí, že zmeny v portfóliách jednotlivých komisárov budú „minimálne“. Podľa neho sa najpravdepodobnejšie rozdelia portfóliá „zdravotníctvo a ochrana spotrebiteľa“, „rozvoj a humanitárna pomoc“, a/alebo „spravodlivosť a vnútro“, každé z nich spadá v súčasnosti pod jedného komisára. Podľa niektorých reakcií by však bolo nesprávne dať otázku prisťahovalectva bulharskému komisárovi.

Po tom, ako budú jasnú kandidáti a ich portfóliá, Európsky parlament zorganizuje v novembri híring. Nových komisárov bude schvaľovať 4. januára 2007.

Článok bol pripravený s pomocou euractiv.roeuractiv.bg.