Bulharsko: Kandidátka na eurokomisárku Georgievová nespolupracovala s DS

Sofia 26. januára (TASR) – Bulharská kandidátka na post eurokomisárky Kristalina Georgievová nespolupracovala s niekdajšou štátnou bezpečnosťou DS, ani s vojenskou rozviedkou komunistického režimu.

V Sofii o tom dnes popoludní informovala príslušná komisia, ktorá po ukončení skúmania minulosti dezignovanej eurokomisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia, konštatovala, že neobjavila nič, čo by nasvedčovalo akejkoľvek spojitosti Georgievovej so spomínanými zložkami.

Kristalina Georgievová, ktorá by mala v Európskej komisii nahradiť Rumjanu Želevovú, pôsobí od roku 1993 v Svetovej banke, kde mala na starosti oblasť ekológie v Európe a strednej Ázii, od roku 1998 stála na čele odboru pre životné prostredie a od roku 2008 je viceprezidentkou tejto inštitúcie. Pracovala však aj vo vedúcich funkciách v oddeleniach pre životné prostredie a rozvoj spoločnosti vo východnej Ázii, pacifickej oblasti a Rusku, i ako riaditeľka oddelenia pre trvalý rozvoj.

Bulharsko navrhlo pôvodne do novej Európskej komisie Rumjanu Želevovú, ktorá však pri híringu v Európskom parlamente nepresvedčila poslancov, že má na navrhovanú funkciu eurokomisárky dostatočné skúsenosti, a nepodarilo sa jej vyvrátiť ani ich obavy z konfliktu záujmov vzhľadom na jej a manželove obchodné aktivity.

Híring druhej bulharskej kandidátky na eurokomisárku, minulosť ktorej skúmali na podnet vládnej strany v reakcii na inicíatívu antikomunistických organizácií, je na pôde Európskeho parlamentu naplánovaný na 3. februára, o šesť dní neskôr by sa tam malo rozhodnúť o zložení novej EK.

Zdroj: DPA

3 20 le bar