Bulharsko navrhlo eurokomisárku Kristalinu Georgievovú na druhý mandát v EK

Brusel 5. augusta (TASR) – Bulharský prezident Rosen Plevneliev dnes oficiálne oznámil, že doterajšia bulharská eurokomisárka Kristalina Georgievová bude zastupovať Bulharsko v Európskej komisii aj počas ďalších piatich rokov. Potvrdila to tlačová agentúra BTA.

Georgievová, súčasná komisárka EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové udalosti, bola nominovaná pre nové portfólio v budúcej exekutíve EÚ, ktorú od 1. novembra povedie Jean-Claude Juncker.

Jej kandidatúru zašle do Bruselu na prvom zasadnutí prechodnej bulharskej vlády úradujúci premiér, ktorým sa dnes stal Georgi Bliznaški.

Juncker by mal do konca augusta rozhodnúť o prerozdelení kresiel v komisii. Očakáva sa, že svoje rozhodnutia predloží premiérom a prezidentom členských krajín únie 30. augusta na mimoriadnom summite EÚ, zameranom na dotvorenie personálneho obsadenia dôležitých funkcií v administratíve EÚ.

Meno bulharskej eurokomisárky sa okrem iného spája aj s funkciou vysokého komisára EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorú dnes zastáva Catherine Ashtonová. Oficiálne už na túto funkciu navrhli svojich kandidátov Taliansko aj Poľsko v osobách Federiky Mogheriniovej a Radoslawa Sikorského.

Nominácia Georgievovej je dobrou správou pre Junckera, ktorý sa sťažuje, že národné vlády poslali do novej exekutívy EÚ príliš málo žien. Bulharská nominantka je zatiaľ iba štvrtou ženou v 28-člennej komisii.

Ženské kandidátky do Bruselu vyslali aj Česká republika, Švédsko a Taliansko. K ďalším ženám môže pribudnúť bývalá slovinská premiéra Alenka Bratušeková – je medzi trojicou možných slovinských kandidátov – a bývalá šéfka gréckej diplomacie Dora Bakojannisová. Ženské kandidátky majú ešte v zálohe aj Belgicko a Dánsko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem