Bulharsko v spore o Schengen vracia úder Holandsku

Brusel 21. septembra (TASR) – Bulharsko vracia úder Holandsku za jeho tvrdohlavý postoj voči rozširovaniu schengenskej zóny. Bulharská europoslankyňa Iliana Ivanovová obvinila holandské úrady, že neprijímajú dostatočné opatrenia na potieranie zločinnosti v prístave Rotterdam, ktorý je vstupnou bránou do Schengenu.

Holandsko je jedinou krajinou EÚ, ktorá opakovane odmieta vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu z dôvodu nedostatočného boja proti korupcii a zločinnosti.

Bulharská poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) však obvinila Holandsko, že problémy so zločinnosťou pri vstupe do schengenského priestoru má vo vlastnom dome, konkrétne v prístave Rotterdam, kde dochádza k nezákonným colným praktikám.

"Rotterdamský prístav neposkytol konkrétne výsledky, pokiaľ ide o boj proti organizovanej kriminalite," uviedla bulharská europoslankyňa potom, ako sa v rámci delegácie EP zúčastnila inšpekčnej misie v najväčšom európskom prístave.

"Vykonali sme sériu inšpekcií v prístave, ktorý je vstupnou bránou do Európy. Príčinou inšpekcií boli zistenia Európskeho dvoru audítorov, ktorý upozornil na nezrovnalosti týkajúce sa colných procedúr v tomto prístave," uviedla Ivanovová.

Podľa zistení Európskeho dvoru audítorov 31 percent z nefinančných transakcií, ktoré sa uskutočnili v roku 2008, vykazujú procedurálne chyby.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve