Bulharský premiér bojuje s chobotnicou

„Je to vojna. Uvidíme, kto vytrvá“, odpovedal Borissov na otázku bulharského partnera siete EurActiv Dnevnik, či očakáva po minulotýždňových udalostiach nejakú formu odvety.

V stredu zadržali špeciálne jednotky pre boj s organizovaným zločinom v Sofii trinásť ľudí, ktorí sú považovaní za organizovanú kriminálnu skupinu aktívnu už minimálne desať rokov.

Najprominentnejšou osobou medzi nimi je Alexej Petrov, kontroverzná postava búrlivej bulharskej transformácie. Väčšina ľudí, ktorí boli spolu s ním zadržaní je podozrivá z výpaľníctva, obchodovania z drogami, kupliarstva a z vytunelovania najväčšej bulharskej metalurgickej fabriky Kremikovtsi.

Operácia, ktorú spustila bulharská vláda, dostala názov „Chobotnica“, čo pripomína slávny taliansky televízny seriál o mafii s rovnomenným názvom (La Piovra).

Petrov je bývalý člen špeciálnych jednotiek, ktoré mali bojovať proti mafii. Začiatkom 90. rokov sa infiltroval do jej kruhov. Podľa mnohých ale proti nej nikdy naozaj nebojoval, len využil svoju pozíciu na získanie majetku imúnny voči stíhaniu.  

Za bývalej bulharskej vlády Sergeja Staniševa bol Alexej Petrov vymenovaný za špeciálneho poradcu pre DANS – národnú bezpečnostnú agentúru po vzore americkej FBI, ktorá mala bojovať s organizovaným zločinom. Podľa zdrojov, ktorých oslovil EurActiv agentúra, ktorej vznik sprvu pozitívne vnímali USA aj EÚ, stratila všetok svoj kredit po tom, čo zaangažovala Petrova.

Bývalý minister vnútra v Staniševovej vláde Rumen Petkov, ktorý musel sám rezignovať po tom, čo sa ukázalo, že bol v pravidelnom telefonickom kontakte s ľuďmi spájanými s mafiou, vyhlásil, že ak sa ukáže, že Petrov bol súčasťou organizovanej zločineckej skupiny Stanišev by mal rezignovať zo svojej funkcie predsedu Socialistickej strany.

Zadržanie viac ako desiatky podozrivých v operácii Chobotnica privítal aj americký veľvyslanec v Sofii James B. Warlick. „Spojené štáty blahoželajú všetkým policajným zložkám, ktoré sa zúčastnili odvážnej a profesionálnej akcie, v ktorej boli zadržaní niektorí z najnotorickejšie známych podozrivých kriminálnikov v Bulharsku.“ Americký diplomat špeciálne pochválil Borissovova za jeho odvahu.

Premiérovi kritici ale spochybňujú jeho skutočné odhodlanie potlačiť organizovaný zločin. Podľa niektorých má Borissov skôr osobné motívy. Petrovovi sa pripisuje bombový útok na Borissovove auto v roku 1997.

V tom čase viedol Borrisov súkromnú bezpečnostnú firmu. V čase výbuchu sa v aute nenachádzal, jeho životná partnerka Tsvetelina Borislavova bola ale vážne zranená. Dnes je šéfkou KBC banky v Bulharsku a podľa médií sa jej majetok odhaduje na 100 miliónov eur.

Bruselský redaktor bulharského štátneho rozhlasu sa Borissova na tlačovej konferencii spýtal, ako reaguje na tvrdenie, že operácia Chobotnica je v skutočnosti len aktom jeho osobnej pomsty voči Petrovovi.

„Úplný nezmysel“, odpovedal Borissov. Pripustil ale, že „s kýmkoľvek v Bulharsku jednáte, má to vzťah k niekomu inému.“

Peniaze z EÚ už prúdia

V Bruseli Borissov rozdal fotokópie listu z Európskej komisie datovaného na 11. 2., ktorý oznamuje, že ďalšie dva programy finančnej pomoci, ktoré boli v minulosti Komisiou zmrazené kvôli ich pochybnému riadeniu v Bulharsku, boli opäť sprístupnené.

V uplynulých dňoch boli odblokované štyri ďalšie operačné programy. Jediným, ktorý pre Bulharsko stále zostáva neprístupný je operačný program zameraný na ľudské zdroje. Rozhodnutie sa očakáva v najbližších týždňoch.

„Ako sme tajne dúfali, Komisia povedala, že všetko čo sa od Bulharska očakávalo, bolo implementované“, povedal Borrisov.

Na otázku EurActiv, ako si vysvetľuje nový postoj Komisie, premiér odpovedal: „Nechám to na vaše posúdenie. Ako vidíte, pre bývalú vládu odmietali tieto fondy uvoľniť. S novou vládou začali peniaze prúdiť len po šiestich mesiacoch, čo sme v úrade. Myslím si, že je to jasné. Zo skromnosti, nepoviem viac.“