Bulharský premiér: Už dnes sme pripravení na vstup do Schengenu

Sofia 2. februára (TASR) – Bulharský premiér Bojko Borisov dnes vyhlásil, že jeho krajina je pripravená vstúpiť do Schengenského priestoru Európskej únie. A vyzval Brusel, aby pomohol Sofii s náročnou ochranou hranice s Tureckom.

Bulharsko a susedné Rumunsko, najmladší členovia EÚ, by sa chceli na budúci mesiac zaradiť medzi krajiny, ktoré využívajú výhody zóny voľného pohybu občanov a tovaru. Predpokladaný termín však pravdepodobne nebude naplnený kvôli námietkam Francúzska a Nemecka, ktoré prejavili nedôveru v schopnosti Bulharska bojovať s korupciou.

„Spĺňame všetky podmienky na vstup do Schengenu. EÚ nás môže s ľahkosťou prijať už dnes,“ vyhlásil dnes Borisov na tlačovej konferencii v Sofii.

Odborníci EÚ opakovane kritizovali oboch balkánskych ašpirantov na vstup do Schengenu za neschopnosť odstrániť úplatkárstvo. Obe vlády tvrdia, že robia všetko pre reformu justície a aby zabránili korupcii.

Borisov uviedol, že Bulharsko výrazne investovalo do zabezpečenia svojej hranice s Tureckom, čím krajina prispela k bezpečnosti EÚ na hranici ležiacej na dôležitej ceste pašerákov drog a ilegálnych imigrantov z Ázie do Európy.

„Bulharsko zápasí s vážnym tlakom imigrantov z Ázie a Afriky. Pristupujeme k tejto problematike zodpovedným spôsobom, omnoho zodpovednejším než niektoré iné krajiny únie,“ povedal bulharský premiér.

Borisov tvrdí, že Bulharsku zostáva do marca dotiahnuť len detaily, aby splnilo podmienky na vstup do Schengenu.

Zdroj: Reuters

1 cve žab