Buzek: Správne rozhodnutia treba prijať aj za cenu poklesu popularity

Bukurešť 9. júna (TASR) – Politici by mali "správne rozhodnutia" prijímať aj za cenu poklesu ich popularity u voličov. Na pôde rumunského zákonodarného zboru v Bukurešti to dnes vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek, ktorý sa súčasne vyslovil za pokračovanie nevyhnutných reforiem v balkánskej krajine.

Podľa jeho slov platí spomínaný výrok o správnych rozhodnutiach osobitne v období hospodárskej krízy. "Iba pred niekoľkými dňami som to povedal v Grécku," uviedol najvyšší predstaviteľ EP a dodal, že v nasledujúcom období bude rovnaký názor osobne tlmočiť aj v krízou výrazne poznačených krajinách ako Španielsko a Portugalsko.

Súčasne ubezpečil rumunských zákonodarcov o solidarite zo strany Európskej únie.

Jerzyho Buzeka, ktorý rokoval s vedením rumunského parlamentu, čakajú po účasti na slávnostnom zasadaní zákonodarného zboru aj rokovania s najvyššími ústavnými činiteľmi hostiteľskej krajiny, prezidentom Traianom Basescom a premiérom Emilom Bocom.

V rumunskom parlamente sa v blízkej budúcnosti rozhodne o podnete opozičných sociálnych demokratov a národných liberálov na vyslovenie nedôvery vládnemu kabinetu premiéra Emila Boca, a to v súvislosti s navrhovaným balíkom reštriktívnych opatrení, vrátane 25-percentného zníženia miezd a 15-percentného zníženia dôchodkov. Ak poslanci tento podnet zamietnu, potom bude aj balík opatrení považovaný automaticky za schválený parlamentom.

Obe opozičné strany, ktoré oboznámili plénum s iniciatívou práve v prítomnosti Jerzyho Buzeka, potrebujú na podporu svojho zámeru získať hlasy 24 koaličných poslancov.

6 le sla