Bystrický župan píše na Ukrajinu

Zdroj: banska-bystrica.sk

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba napísal 30.1. oficálny list ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Vyjadruje mu v ňom podporu v vzdorovaní opozícii v uliciach, ako aj pokiaľ ide o odmietanie približovania sa Ukrajiny k EÚ.

"Ako Slovan si v plnom rozsahu uvedomujem, o čo sa v súčasnosti na Ukrajine bojuje. Európska únia potrebuje nové trhy a teroristická organizácia NATO sa snaží priblížiť k hraniciam Ruskej federácie. Ako občan členského štátu EÚ Vám môžem zodpovedne povedať, že otvorenie sa EÚ neprinesie ukrajinskému ľudu nič dobré", vyjavuje list. 

V podobnej dikcii pokračuje korešpondencia aj ďalej, pričom de facto všetky neduhy trápiace Slovensko, vrátane "zhoršujucého sa zdravotného stavu obyvateľstva" pripisuje Kotleba "Bruselu" a jeho "diktátu".

V závere apeluje na Janukovyča, aby "skupinám" neustupoval.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odkazuje, že nekomentuje „pána Kotlebu, ani iných slovenských občanov“.

Na otázku, či podľa diplomatickej praxe prislúcha obdobná komunikácia predstaviteľovi samosprávneho kraja, priamo neodpovedalo.

„Naša pozícia ako vlády je jasná, naposledy bola vyjadrená v stanovisku premiérov V4“, reagoval tlačový odbor MZVaEZ.

Podľa premiérov Vyšehradskej švorky, ktorí sa stretli v stredu v Budapešti, si Ukrajina musí svoje vnútorné záležitosti vyriešiť sama. Zároveň odsúdili všetky násilnosti.

V spoločnom vyhlásení vyjadrili znepokojenie nad úlohou, ktorú zohrávajú na Ukrajine radikálne skupiny.

"Slovensko je krajina, ktorá susedí s Ukrajinou. Veľmi nám záleží na pokojnom spolunažívaní, ale veľmi nám záleží aj na tom, aby Ukrajina, ako taká, si svoje vnútorné záležitosti vyriešila pokojnou a demokratickou cestou," povedal pri tejto príležitosti slovenský premiér Robert Fico.

Premiéri podľa jeho slov odsúhlasili aj to, aby sa prostriedky z Vyšehradského fondu použili na rôzne iniciatívy, ktoré sa môžu na Ukrajine realizovať.