Bývalý chorvátsky premiér čaká vo väzbe na súdny proces

Ivo Sanader bol predsedom chorvátskej vlády v rokoch 2003-2009. Po vydaní z Rakúsko ho previezli z vyšetrovacej väzby v Salzburgu, kde strávil posledných sedem mesiacov po úteku z Chorvátska. Na hraniciach ho prevzala slovinská polícia a eskortovala ho do väzenia Remetinec neďaleko Záhrebu.

Pred väzenským komplexom už niekoľko dní kempovalo množstvo novinárov a fotografov, avšak vzhľadom na tvrdé bezpečnostné opatrenia sa im nepodarilo bývalého premiéra zachytiť.

Už predtým sa objavili informácie, že Sanadera z bezpečnostných dôvodov umiestnia do samostatnej cely v ženskom krídle väznice. Z podobných príčin je v rovnakom krídle aj bývalý armádny generál Vladimir Zagorec, podozrivý zo zneužitia postavenia a štátnych prostriedkov.

Sanader, ktorý bol tiež bývalým predsedom súčasnej vládnej strany Chorvátska demokratická únia (HDZ), strávi vo väzbe jeden mesiac, kde bude čakať na súd. Cieľom je zamedziť jeho úteku z krajiny, ale tiež zabrániť tomu, aby sa pokúsil ovplyvniť svedkov v prípade Fimi Media, v ktorom spolu s inými podozrivými čelí obvineniu z korupcie.

Mladen Barišić, bývalý riaditeľ colného riaditeľstva, je podozrivý zo zneužitia právomoci a odčerpávania fondov z vládnych ministerstiev a štátnych podnikov cez súkromnú firmu Fimi Media. Údajne mal týmto spôsobom prečerpať až 100 miliónov chorvátskych kun (13,4 miliónov eur) a niektoré z nich mali skončiť na tajnom fonde HDZ.

Sanadera by mala vypočuť protikorupčná agentúra a zodpovedať by sa mal aj v ďalších vyšetrovaniach korupcie. Podozrivý je napríklad aj z nelegálnych operácií medzi Chorvátskou energetickou spoločnosťou HEP a súkromnou petrochemickou firmou Dioki.

V médiách sa tiež objavili informácie, že v súvislosti s privatizáciou chorvátskej ropnej spoločnosti INA a predajom jej akcií maďarskej skupine MOL, čím sa stal najväčším, aj keď nie väčšinovým akcionárom. MOL mal údajne zaplatiť Sanaderovi úplatok 10 miliónov eur prostredníctvom offshore firiem.

Ďalšie obvinenie súvisí s jeho pôsobením štátny tajomník ministerstva zahraničia v rokoch 1994-1995, za dohodu o štátnej pôžičke pre rakúsku banku. Medzitým údajne aj samotné Rakúsko vyšetruje chorvátskeho ex-premiéra za pranie peňazí, hoci zatiaľ nebolo vydané obvinenie.

Sanadera zatkli 10. decembra 2010 a odvtedy bol vo väzbe v Salzburgu. Hoci pôvodne odmietal vydanie do rodnej krajiny s tým, že v Chorvátsku ho nečaká spravodlivý proces, Sanader nedávno zmenil názor a súhlasil s rýchlym vydaním. Jeho obhajca uviedol, že bývalý premiér nechcel blokovať uzatvorenie prístupových rokovaní Chorvátska s Európskou úniou.

Pozície

Chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Jandroković v pondelok (18.7.2011) uviedol, že sa „neobáva“ toho, čo niekdajší premiér povie po svojom vydaní z Rakúska, pretože jeho návrat sa očakáva.

„Je logické, že Ivo Sanader sa vracia do Chorvátska, pretože sme jeho vydanie tento týždeň očakávali,“ citovala ho agentúra HINA.