Bývalý rumunský premiér obvinený z korupcie

 

Krátka správa

Bývalý rumunský premiér Adrian Nastase 16. januára rezignoval na funkciu výkonného predsedu opozičnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) a prebieha vyšetrovanie jeho majetkových pomerov kvôli podozreniu z korupcie. Uviedol to informačný portál EurActiv Rumunsko. Nastase sa zrejme bude musieť vzdať aj postu predsedu parlamentu.

Vyšetrovatelia sa zaujímajú najmä o majetok v hodnote vyššej ako milión eur, o ktorom Nastase tvrdí, že ho jeho manželka zdedila po tete.

Nastase po výzvach vrcholných predstaviteľov strany, aby odstúpil, oznámil svoje rozhodnutie na tri mesiace „pozastaviť“ svoje pôsobenie na čele PSD. „Nechcem, aby kampaň proti mne akýmkoľvek spôsobom poškodila povesť strany,“ citoval rumunský denník Ziua jeho vyhlásenie z tlačovej konferencie.

Bývalý premiér v hodnotiacom stanovisku minulý týždeň uviedol, že od tety, ktorá zomrela minulý rok vo veku 97 rokov, zdedil viac ako 300 000 eur a tri byty. Trvá na tom, že jeho teta Tamara, ktorá údajne žila v chudobe, získala svoj majetok v posledných rokoch predajom rodinných šperkov a výhodnými investíciami na trhu s nehnuteľnosťami.

Rumunský protikorupčný úrad minulý týždeň oznámil, že rozširuje vyšetrovanie aj na pôvod dedičstva Nastaseho rodiny. Bývalý premiér už čelí vyšetrovaniu za nákup nehnuteľnosti od bývalého zákonodarcu, ktorý bol neskôr usvedčený zo sprenevery.

Nastase, ktorý bol v rokoch 2001-2004 predsedom rumunskej vlády, obvinil prezidenta Traiana Basescu, že stojí za kampaňou proti nemu, a označil ju za politicky motivovanú.