Cameron: Európska únia sa musí zobudiť

Mníchov 8. apríla (TASR) – Britský premiér David Cameron chce udržať svoju krajinu v EÚ, zároveň však požaduje ďalekosiahle reformy a vyzýva na pokračovanie úsporných opatrení. Povedal to v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a štyri ďalšie noviny vo svojom volebnom obvode v Oxfordshire.

Podľa Camerona si reforma Európskej únie vyžaduje aj zmeny zmlúv EÚ. "Som absolútne presvedčený, že bude nutné otvoriť zmluvy," povedal Cameron. "Chceme Európu, ktorá sa prebudí a uvedomí si tento moderný svet zložený z hospodárskej súťaže a flexibility."

Cameron si myslí, že EÚ je "zrelá na reformu". "Sme presvedčení, že Európska únia si toho niekedy berie veľa. To sa musí zmeniť," konštatoval Cameron, ktorý stále vidí miesto Británie v Únii. "Najlepšie riešenie pre našu krajinu je byť členom reformovanej EÚ," povedal Cameron, ktorý bude tento týždeň lobovať za svoje reformné plány v rôznych európskych krajinách, vrátane Nemecka.

Otvorenie zmlúv EÚ považujú odborníci za riskantné, pretože by mohlo inšpirovať ďalšie členské štáty a v mnohých by sa o tom muselo konať referendum. Cameron dal jasne najavo, že nové zmluvy vníma ako zásadné už len kvôli záchrane eurozóny. Úspešná eurozóna pred "naším prahom" je v záujme Británie, čo však ide ruka v ruke s inštitucionálnymi reformami, ako je banková únia a aktívna centrálna banka.

Cameron si predstavuje konkurenčnú a flexibilnú EÚ, v ktorej by nerobili všetci členovia rovnakú politiku. "Nejde o vyberanie hrozienok, ale o flexibilitu," povedal premiér, ktorý nepovažuje euro za menu Európskej únie.

Cameron vo svojom prejave 23. januára oznámil, že v Spojenom kráľovstve chce do roku 2017 vypísať referendum o zotrvaní v EÚ. To sa však bude konať najskôr po jeho znovuzvolení v roku 2015. Následne sa ozvali niektorí európski politici, ktorí obvinili Britov, že na riešenie domácich problémov dávajú do hry osud EÚ.

12 hy