Cameron odložil svoj príhovor o nových vzťahoch Británie s EÚ

Brusel 14. januára (TASR) – Britský premiér David Cameron sa rozhodol o deň odložiť svoj očakávaný príhovor na tému vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom, uviedol dnes európsky internetový denník Euobserver.

Pôvodným termínom Cameronovho prejavu, ktorý medzi štátnikmi EÚ vzbudzuje obavy o budúcu podobu únie, bol 22. január. Podľa denníka EUobserver bude však bude tento príhovor s najväčšou pravdepodobnosťou presunutý na 23. januára.

Dôvodom pre toto rozhodnutie majú byť francúzsko-nemecké oslavy v Berlíne (22. januára), ktoré sú už tradičnou oslavou povojnového zmierenia v Európe, bez ktorého by nebolo možné uskutočniť prebiehajúce integračné procesy.

Cameron, ktorý vníma rastúci euroskepticizmus britských voličov, už dávnejšie upozornil, že chce renovovať vzťahy medzi Londýnom s Bruselom. Jeho opakujúce sa volanie po znovuprerokovaní zmlúv Británie s EÚ vyvolalo obavy, že Británia smeruje k vystúpeniu z EÚ, ale samotný Cameron sa netají názorom, že Británia by mala súčasťou EÚ zostať.

Britský premiér dnes v rozhovore pre rádio BBC odmietol myšlienku skorého konania referenda o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ. Podľa jeho slov by nebolo v záujme Británie, aby z únie vystúpila, ale aby získala naspäť niektoré právomoci delegované Bruselu.

Cameronov politický súper, líder Labouristickej strany Ed Miliband v nedeľu pre BBC uviedol, že Cameronove snahy o spätné prevzatie niektorých právomocí z Bruselu späť do Londýna sú začiatkom cesty, ktorá by mohla vyústiť k odchoduBritánie z EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc