Cameron privítal sľub nového prezidenta EÚ, že bude riešiť požiadavky Británie

Brusel 31. augusta (TASR) – Britský premiér David Cameron v noci nadnes vyjadril potešenie nad sľubom poľského premiéra Donalda Tuska, ktorý bol v sobotu na summite Európskej únie zvolený za nového „prezidenta“ EÚ, riešiť jeho požiadavky na reformu únie, aby Británia zostala členom bloku.

Cameron tento týždeň verejne podporil zvolenie Tuska za predsedu Európskej rady, keď dostal od poľského premiéra požadované ubezpečenia. A Tusk v sobotu večer, ihneď po svojom schválení do funkcie, povedal Británii, že je pripravený na kompromis, aby krajina zostala v EÚ.

„Mám evidentne radosť z toho, čo Donald Tusk povedal o význame reformy v EÚ a riešení obáv Británie …, teším sa na spoluprácu s ním v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch,“ povedal dnes Cameron reportérom pri odchode zo summitu.

Ak sa mu podarí dosiahnuť reformu, získa tým argumenty pre to, aby Británia zostala v EÚ, ešte pred referendom o jej prípadnom odchode z bloku.

„Európska únia, a ja osobne, istotne uspokojíme obavy Británie,“ citovala Tuska agentúra Reuters. „Hovorím o Británii, pretože som presvedčený, že budúcnosť EÚ nie je v jej zmenšovaní sa a nik rozumný si nedokáže predstaviť EÚ bez Británie.“

„Hovoril som o tom s Davidom Cameronom a chápem mnohé z jeho pokusov, návrhov na reformu a myslím si, že sú prijateľné pre rozumných politikov v Európe, rovnako ako hľadanie kompromisu, spoločného postoja, aby sa eliminovalo zneužívanie systému voľného pohybu pracujúcich.“

Končiaci predseda Európskej rady, Belgičan Herman Van Rompuy označil zotrvanie Británie v EÚ za jednu z troch veľkých úloh, ktorým bude Tusk čeliť v najbližších rokoch, spoločne so stagnujúcou ekonomikou a ukrajinskou krízou.

Britské prieskumy verejnej mienky ukázali, že voliči majú veľký problém s imigráciou, ktorá vyvolávala euroskeptické nálady a pomohla euroskeptickej Strane nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) prebrať časť voličov Cameronovým konzervatívcom.

1 žab