CEBR: Dlhová kríza eurozóny sa prehĺbi na jar, hrozí rozpad eura

Londýn 31. decembra (TASR) – Európske vlády nie sú schopné prijať dostatočné opatrenia na zníženie ekonomických nerovnováh. Preto pravdepodobnosť, že eurozóna bude vo svojej terajšej podobe existovať aj o 10 rokov, je len 20-%, tvrdí londýnska poradenská spoločnosť Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Spoločnosť vydala správu s týmto záverom už v polovici decembra. Šéf CEBR Douglas McWilliams dnes pre agentúru Bloomberg uviedol, že očakáva prehĺbenie dlhovej krízy na jar, keď Španielsko a Taliansko budú musieť refinancovať dlhy v celkovej hodnote vyše 400 miliárd eur.

„Euro sa môže v tomto bode rozpadnúť,“ domnieva sa McWilliams. „Ak euro prežije, počas budúceho roka asi výrazne oslabí smerom k parite s dolárom.“

Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) tento rok schválili finančnú pomoc pre Grécko a Írsko, ktoré sa už nedokázali financovať na trhu.

„Mám také tušenie, že príčinou rozpadu eura bude to, že väčšina krajín nedokáže prijať nepríjemné lieky, ktoré sú potrebné na zvýšenie konkurencieschopnosti ich ekonomík v dlhodobom horizonte,“ uviedol McWilliams. Podľa CEBR je šanca na to, že eurozóna prežije najbližších 10 rokov v terajšej podobe, len 1 ku 5, dodal.

CEBR vo svojej správe vydanej v polovici decembra tvrdí, že udržanie eurozóny v terajšej podobe by vyžadovalo „zreálnenie“ životnej úrovne v slabších krajinách eurozóny, ako sú Írsko, Grécko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko. Podľa prognózy spoločnosti by v týchto krajinách museli spotrebiteľské výdavky klesnúť o 15 % alebo viac. Porovnateľný pád životnej úrovne zaznamenala napríklad Británia maximálne počas druhej svetovej vojny. Preto CEBR pochybuje o tom, že eurozóna má šancu na prežitie.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 20 lom gl