CEBR: Eurozóna v terajšej podobe asi neprežije

Bratislava/Londýn 27. decembra (TASR) – Eurozóna v terajšej podobe nemá veľké šance na prežitie, tvrdia ekonómovia londýnskej poradenskej spoločnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR). Podľa CEBR je šanca, že spoločná európska mena bude naďalej fungovať v doterajšej forme, len 20-%.

CEBR vo svojej správe vydanej v polovici decembra tvrdí, že udržanie eurozóny v terajšej podobe by vyžadovalo zníženie spotrebiteľských výdavkov o 15 % alebo viac v Írsku, Grécku, Španielsku, Portugalsku a Taliansku. To by znamenalo väčšie zníženie životnej úrovne než v Británii počas druhej svetovej vojny. Preto CEBR pochybuje o tom, že eurozóna sa nerozpadne.

Na to, aby euro prežilo v dnešnej forme, je podľa CEBR potrebných 5 vecí: Tempo rastu nemeckej ekonomiky by muselo prinajmenšom najbližšie 4 roky dosiahnuť aspoň 3 %. Ďalej, Európska únia (EÚ) by musela vytvoriť záchranný fond, v ktorom bude dostatok prostriedkov na pomoc Španielsku aj Taliansku. Po tretie EÚ musí vytvoriť mechanizmus kontroly hospodárskej politiky v slabších štátoch a zakotviť ho v novej zmluve. Za štvrté vládne výdavky v slabších ekonomikách sa musia znížiť o 10 % a viac percent. Poslednou podmienkou je pokles životnej úrovne v slabších ekonomikách v priemere o 15 %.

Podľa CEBR je v podstate nemožné súčasné splnenie všetkých päť podmienok, pretože to nebude politicky alebo ekonomicky prijateľné. "V modernej histórii neexistovalo v mierových časoch čo do rozsahu porovnateľné zníženie životnej úrovne, aké by bolo potrebné na udržanie eura v terajšej forme. Taký pád bol v skutočnosti zaznamenaný len v časoch vojny. Preto si myslím, že šanca na prežitie eura v dnešnej podobe je maximálne 1 ku 5," uviedol výkonný šéf CEBR a spoluautor správy Douglas McWilliams.

Informovala o tom spoločnosť CEBR.

12 lom vs