Cenu Karola Veľkého na rok 2013 získala litovská prezidentka Dalia Grybauskaite

Brusel 9. decembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes zaslal blahoprajný list litovskej prezidentke Dalii Grybauskaite, ktorá bola ocenená prestížnou Európskou cenou Karola Veľkého. Jednu z najprestížnejších európskych cien udeľuje nemecké mesto Aachen štátnikom a politikom, ktorí sa pričinili o šírenie porozumenia na európskej a medzinárodnej úrovni, a ktorí posilňujú rozvoj spoločného zmyslu pre európsku identitu a integráciu.

Cena Karola Veľkého je udeľovaná od roku 1950 a jej nositeľmi sú známe mená zo začiatku európskej integrácia ako Robert Schuman, Jean Monnet či Konrad Adenauer. Nositeľmi tejto ceny sú aj Winston Churchill, Henry Kissinger, Francois Mitterrand a Helmut Kohl spolu v jednom roku, Václav Havel, Bill Cinton, Tony Blair, či Wolfgang Schäuble alebo Angela Merkelová.

"Je pre mňa veľké zadosťučinenie dozvedieť sa, že cenu Karola Veľkého na rok 2013 získala litovská prezidentka Dalia Grybauskaite," uviedol Barroso. A dodal, že ide o osobnosť, ktorá sa veľkou mierou pričinila o integráciu pobaltských republík do EÚ a zjednocovanie Európy.

Barroso zároveň poďakoval Grybaskauite za jej prínos pre Európsku komisiu, ktorej členkou bola v období 2004-2009, keď mala na starosti prípravu rozpočtu únie pre výzvy 21. storočia.

Mesto Aachen, ktoré je hlavným sponzorom Ceny Karola Veľkého sa odvoláva na tohto panovníka ako na "zakladateľa západnej kultúry" a pripomína, že počas jeho vlády sa Aachen, kde Karol Veľký žil a kde je aj pochovaný, stal duchovným a politickým centrom takzvaného západného sveta.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl