Česi chcú posúnuť Čiernu Horu k EÚ. Holandsko je proti.

Topolánek vyhlásil, že pevne verí, že Čierna Hora by mohla získať štatút kandidátskej krajiny EÚ do jedného roka.

"Dúfam, že proces by mohol byť spustený okolo roku 2010, kedy by mohli začať štandardné prístupové rokovania", povedal Topolánek. Dodal, že Čierna Hora musí najprv implementovať reformu štátnej administratívy a systému súdnictva, zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu.

Ministri zahraničia EÚ sa budú zaoberať otázkou udelenia kandidátskeho štatútu Čiernej Hore na stretnutí 16. až 17. marca.

Podľa holandskej tlače ale vláda v Haagu krok týmto smerom nepripustí. Podľa denníka Volkskrant, ktorý sa odvoláva na vyjadrenia premiéra Maxima Verhagena je vláda proti otvoreniu rokovaní o členstve. Holandsku vadí vysoká korupcia a organizovaný zločin, s ktorými si krajina zatiaľ neporadila. 

Česká republika je naklonená rozširovaniu EÚ o západný Balkán a začatiu rozhovorov s Čiernou Horou. Niektoré krajiny EÚ, vrátane Švédska majú pocit, že Holandsko je v tejto otázke až príliš tvrdohlavé, píše ďalej Volksrant

Holandsko blokuje aj prístupový proces Srbska, s ktorým Čierna Hora donedávna tvorila jeden štát. Belehrad už ratifikoval Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA)s EÚ, rovnaký krok ale na Holandsko na európskej strane zablokovalo. Verhagenova vláda tvrdí, že kým nebude plná spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu tak svoj postoj nezmení. Inými slovami to znamená, kým nebude Ratko Mladič vydaný do Haagu.

Ostatné krajiny EÚ sa ticho zviezli na zdržanlivosti Holandska, keďže sa tiež nehrnú do ďalšieho rýchleho rozširovania únie, najmä pred európskymi voľbami, národnými voľbami v Nemecku (september) a druhým írskym referendom o Lisabonskej zmluve.

Srbsko je pritom z krajín západného Balkánu považované za uchádzača s najlepšou administratívnou kapacitou. Európska komisia nedávno poradila Belehradu, aby sa s prihláškou neponáhľalo, pretože nálada v EÚ v oblasti rozširovania nie je najlepšia. Belehrad však pravdepodobne podá prihlášku ešte počas českého predsedníctva.