Česko navrhlo na eurokomisárku Věru Jourovú (ANO)

Praha 21. júla (TASR) – Česká republika nominuje na eurokomisárku ministerku pre miestny rozvoj Věru Jourovú z hnutia ANO Andreja Babiša. Na jej kandidatúre sa dnes na rokovaní koaličnej rady zhodli predstavitelia Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), hnutia ANO a KDU-ČSL, informoval Radiožurnál Českého rozhlasu.

S odvolaním sa na premiéra Bohuslava Sobotku rozhlas uviedol, že ČSSD ustúpila od nominácie bývalého ministra financií Pavla Mertlíka po dohode s hnutím ANO, že bude súhlasiť s navýšením financií na mzdy ľudí pracujúcich v sociálnych službách a tiež so zvýšením minimálnej mzdy.

Pôvodným kandidátom hnutia ANO bol niekdajší český vyjednávač s Bruselom Pavel Telička, ktorého hnutie Andreja Babiša vzhľadom na nepriechodnosť u koaličných partnerov nahradilo následne Jourovou. KDU-ČSL navrhovalo Petra Blížkovského.

Český premiér rokoval minulý týždeň s novozvoleným predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorý mu povedal, že nominácia ženy by posilnila vyjednávacie šance Česka. Podľa Sobotku by tak česká eurokomisárka mohla získať niektoré ekonomické portfólio – Česko prejavilo záujem o dopravu, priemysel či regionálny rozvoj.

Věra Jourová (45) pochádza z Třebíča, vyštudovala teóriu kultúry na Filozofickej fakulte a právo na Právnickej fakulte Karlovej univerzity. Od roku 2006 sa venovala poradenstvu v oblasti eurodotácií. Od októbra 2013 je poslankyňou Parlamentu ČR. Je rozvedená matka dvoch detí.

12 žab dem